fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolnicze„Pomoc suszowa” bez konsultacji z rolnikami

„Pomoc suszowa” bez konsultacji z rolnikami

Minister Rolnictwa nie konsultował z samorządem rolniczym projektu rozporządzenia przedłużającego termin składania wniosków o „pomoc suszową”.

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) poinformowała, że ministerstwo rolnictwa nie konsultowało z samorządem rolniczym projektu rozporządzenia przedłużającego o tydzień (z 15 listopada na 23 listopada) terminu składania wniosków o „pomoc suszową i przede wszystkim wprowadzającego obowiązek udokumentowania sprzedaży artykułów rolnych na kwotę min. 5 tys. zł. Zdaniem Rady „wprowadzono w nim wiele nieprzemyślanych i w konsekwencji niekorzystnych przepisów dla rolników”.

Pamiętamy, że wprowadzenie obowiązku przedstawiania faktur wywołało burzę w środowisku rolniczym, w związku z czym minister Kowalczyk po raz kolejny zmienił rozporządzenie pozwalając tym razem na przedstawianie również innych dokumentów poświadczających sprzedaż.

Konsekwencją kolejnych zmian rozporządzeń było nie tylko oburzenie rolników, ale też znaczące dezorganizację pracy biur powiatowych ARiMR, o czym informowaliśmy na wrp.pl

Pomoc suszowa: “Trzęsienie ziemi” a Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W komunikacie z posiedzenia KRIR wnioskuje „o przesyłanie do uzgodnień projektów aktów prawnych do Krajowej Rady Izb Rolniczych zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o izbach rolniczych, co w przyszłości zapobiegnie wejściu w życie niekorzystnych dla rolników przepisów”.

Tylko jakim sposobem przy tak szybkim tempie zmiany rozporządzeń (1 dzień przed upływem terminu obowiązywania) minister Kowalczyk zdąży zasięgnąć opinii rolników?

10 KOMENTARZE

  1. Troche to jest kpina z rolnikow .traktowanie ich jak jakas gorsza kategorie .Aplikacja dzialala albo nie..starsi ludzie wykluczeni.kawalerowie .panny .wdowce .wdowy takze ..oni sa gorsi? I Dawanie jalmuzny? 3 tys (napewno bedzie mniej) poprawi kondycje rolnictwa? A te ich % to jedna wielka sviema Ponizanie ludzi .Jak dac to kazfemu a jak nie ma tyle to nikomu

  2. Przecież to tylko pod głosy wyborcze było zrobione, kolejne pieniądze za to by być przy władzy przez kolejne lata. Agencja jak zwykle dostała wymyśl polityków do ogarnięcia, bez ładu i składu, rozporządzenie już nawet nie pisane na kolanie (które to już z kolei). Pomoc prawie żadna ale media odtrąbią kolejny sukces. Żenujące, ale tak jest jak się za rolnictwo biorą ludzie nie odróżniający podstawowych zbóż.

  3. Tragiczne podejście do braku możliwości złożenia wniosku o szacowanie strat których termin powinien być na równi z terminami pomocy suszowej . Większość rolników bez tego nie była dopuszczona do złożenia wniosku suszowego. Kompletna dezorganizacja. Wielki minus dla ministerstwa .

  4. Nabór wniosków suszowych to istna tragikomedia. Informacje o możliwości ich składania media rządowe podają w czwartek na 4dni przed ostatecznym terminem. Złożenie wniosku graniczyło z cudem połowa funkcji nie działa czego skutkiem jest moja sytuacja. Dostałem decyzję odmowną ,ponieważ nie zaznaczyłem w aplikacji suszowej informacji o dwóch sztukach bydła w gospodarstwie(aplikacja wymagała faktur na zakup paszy których nie miałem i nie było możliwości przejścia dalej bez dodania tych faktur) więc pominąłem aby wysłać wniosek.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.