reklama
Baner KABAT

reklama
Baner Yara

reklama
Baner BASF

Konieczna podwyżka emerytur rolniczych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o uzgodnienie z radą ministrów wprowadzenia indeksacji (podwyżki) emerytur rolniczych o stopień inflacji.

reklama
Baner SDF
reklama
Baner Horsch

Zdaniem samorządu rolniczego konieczna jest podwyżka wszystkich świadczeń emerytalnych, co najmniej do kwoty najniższej emerytury pracowniczej wynoszącej 1.250,88 zł i zwaloryzowanie ich o stopień inflacji.

Inflacja w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 5 proc. Wysokie wzrosty cen paliw są przyczyną wzrostu wszystkich kosztów utrzymania. W ocenie samorządu rolniczego powoduje to ubożenie mieszkańców wsi i wykluczenie społeczne, zwłaszcza osób starszych.

reklama
Baner KIOTI
reklama
Baner Rapool

– Przeprowadzona w marcu 2021 r. waloryzacja w niewielkim stopniu poprawiła sytuację rolników –emerytów. Prezes KRUS komunikatem z dnia 15 lutego 2021 r. ogłosił, że kwota rolniczej emerytury podstawowej od dnia 1 marca 2021 r. wynosi 1.013 zł 63 gr (wzrost o 4,24 proc.). Jest to kwota tak niska, że świadczenie musi być z urzędu podwyższone do kwoty najniższej emerytury pracowniczej wynoszącej 1.250,88 złotych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak podkreślają izby rolnicze jest to kwota równa wysokości renty socjalnej, a przecież emerytura rolnicza przysługuje osobom, które spełniły określone wymagania, w tym pracowały w gospodarstwie i podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, a często nawet 40 lat.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI