fbpx

Gospodarstwa rodzinne zwolnione z rejestru w Bazie Danych Odpadowych?

Krajowa Rada Izb Rolniczych chciałaby, aby gospodarstwa rodzinne zostały zwolnione z prowadzenia rejestru w Bazie Danych Odpadowych. Zdaniem Rady prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami wiąże się dla tychże z kosztami i jest czasochłonne.

W tym celu Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa, aby to interweniowało w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Nieustanny rozwój rolnictwa wiąże się z wytwarzaniem w gospodarstwach rolnych coraz większych ilości odpadów uciążliwych, których obecnie nie można oddać do punktu odbioru odpadów komunalnych. Problem ten powinien zostać rozwiązany poprzez usprawnienie odbioru odpadów wytworzonych w gospodarstwach rolnych. System taki powinien opierać się na możliwości oddania opakowań w punkcie zakupu lub też sprzedawca powinien informować o możliwości zbycia opakowań, tym bardziej że każdy produkt jest obciążony opłatą recyklingową ponoszoną przez ostatecznego odbiorcę – rolnika – czytamy w piśmie KRIR wysłanym do resortu rolnictwa.

Ministerstwo już odpowiedziało w tej sprawie; poinformowało o tym, że postulaty docierające w ww. sprawie są analizowane, a w resorcie zauważany jest problem z zagospodarowywaniem odpadów. Resort zwrócił się także do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o przeanalizowanie powyższych kwestii oraz pisma KRIR, a następnie o zajęcie stanowiska i podjęcie stosowanych działań we współpracy z MRiRW.

Do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami zobowiązane są gospodarstwa o powierzchni powyżej 75 ha.

Źródło: WIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.