fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbPolska uzyskała zezwolenie na wywóz do Republiki Korei drobiu i wieprzowiny

Polska uzyskała zezwolenie na wywóz do Republiki Korei drobiu i wieprzowiny

W wyniku intensywnego zaangażowania na wysokim szczeblu Komisji Europejskiej i Republiki Korei państwa UE mogą obecnie łatwiej eksportować wieprzowinę i drób do Republiki Korei. Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Republiki Korei (MAFRA) 5 września br. podjęło decyzję o usunięciu istniejącej od dłuższego czasu bariery handlowej, która miała wpływ na eksport produktów wieprzowych i drobiowych z UE.

Republika Korei uznaje rygorystyczne unijne środki regionalizacji w celu zwalczania ognisk afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków. Decyzja ta może odblokować handel o wartości ponad miliarda euro w nadchodzących latach – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Z decyzji tej skorzysta 11 państw UE, które uzyskały zezwolenie na wywóz drobiu i produktów drobiowych do Republiki Korei – Niemcy, Polska, Węgry, Belgia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Szwecja, Dania i Litwa oraz 14 państw członkowskich, którym zezwolono na wywóz wieprzowiny i produktów wieprzowych – Niemcy, Polska, Węgry, Belgia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Niderlandy, Szwecja, Dania, Słowacja, Austria, Irlandia i Portugalia.

Do tej pory w Republice Korei obowiązywał ogólnokrajowy zakaz przywozu wieprzowiny lub drobiu z państw członkowskich UE dotkniętych afrykańskim pomorem świń lub wysoce zjadliwą grypą ptaków, mimo że UE posiada rygorystyczny system regionalizacji, w ramach którego ogniska choroby są powstrzymywane w regionie dotkniętym chorobą, aby zapobiec ich rozprzestrzenieniu na inne obszary. Poprzez uznanie unijnych środków regionalizacji, które są obecnie odzwierciedlone w zmienionych wymogach zdrowotnych dotyczących przywozu w Republice Korei, umożliwiono kontynuację wywozu z obszarów państw członkowskich UE, które są wolne od wspomnianych chorób, zamiast wprowadzać ogólnokrajowy zakaz w przypadku wystąpienia ognisk tych chorób zwierząt.

Jak podaje KE ten środek ułatwiający handel został wprowadzony po dokonaniu przez Republikę Korei dogłębnej oceny unijnych środków kontroli regionalizacji. Po zakończeniu oceny technicznej Republika Korei stwierdziła, że handel może być nadal bezpiecznie prowadzony z obszarów wolnych od choroby znajdujących się na terytorium państw członkowskich UE dotkniętych daną chorobą.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]