fbpx
Strona głównaPolecamyWysoko plonujące odmiany pszenicy ozimej

Wysoko plonujące odmiany pszenicy ozimej

Jak wycelować w wysoko plonującą odmianę pszenicy ozimej? Pomocna w podjęciu decyzji o wyborze odmiany może okazać się analiza najnowszych wyników PDO opublikowanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) opublikował „Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowanych” dla zbóż ozimych w ramach programu Porejestrowanego doświadczalnictwa odmianowego (PDO). Zestawienie danych zostało przedstawione w tabelach, w których wyniki uszeregowano według malejącego plonu ziarna. Plon ziarna rozróżniono na dwóch poziomach agrotechniki: a1 (z podstawową agrotechniką) oraz a2 (z intensywną agrotechniką tj. ochrona przed wyleganiem, wyższe nawożenie azotem oraz stosowanie preparatów wieloskładnikowych dolistnych).

Analizując wyniki należy zwrócić uwagę na wartości uzyskane we wzorcu, który stanowił średni plon odmian – RGT Kilimanjaro, Formacja, Artist i Symetria. Średni plon kształtował się na poziomie 97,2 dt na ha dla poziomu a1 oraz 105 dt na ha dla poziomu a2 i był najwyższy w ciągu ostatnich trzech lat.

Najlepiej plonujące odmiany z grupy A

Spośród odmian z grupy A (jakościowa chlebowa) najwyżej plonująca okazała się odmiana mieszańcowa Hyvega, Osiągnęła plon 104% i 105% względem wzorca odpowiednio na poziomie a1 i a2. W tej grupie plon ziarna powyżej 100% wzorca odnotowano również dla odmian Chevignon, Pallas, Attribut, Jannis, Linus, Opoka, RGT Diplom oraz RGT Kilimanjaro F.

Najlepiej plonujące odmiany z grupy B

Do odmian wysoko plonujących w grupie B (chlebowa) na podstawie uzyskanych wyników należy zaliczyć Bulldozer, RGT Provision, Revolver, Bright czy LG Mondial. W tej grupie ponad 20 odmian osiągnęło plon wyższy niż wzorzec w 2022 roku.

Najlepiej plonujące odmiany z grupy C

Ostatnią wyróżnioną grupą są odmiany pastewne lub inne. Spośród nich największy plon uzyskano dla LG Egmont i Tonnage. I to właśnie te odmiany, spośród 5 badanych, osiągnęły plon nasion powyżej 100% względem wzorca.

Miniona zima była dość łaskawa dla ozimin. Jednak wskazane byłoby wzięcie pod uwagę zimotrwałości przy wyborze odmiany na nadchodzący sezon pszenicy ozimej. Parametr jest oceniany w 9-stopniowej skali, gdzie 9 to bardzo duża zimotrwałość, a 1 bardzo mała . Dla większości wymienionych wyżej odmian zimotrwałość kształtowała się na poziomie 3,5-4,5.

>>> Sprawdź, kiedy przypada optymalny termin siewu pszenicy ozimej

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.