Optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada od połowy września do pierwszej dekady października. Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy możemy opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie, bez konsekwencji spadku plonu.
Agrotechniczny termin siewu pszenicy ozimej w warunkach przeciętnej jesieni przypada:
- 15 – 20 września w północno-wschodniej i wschodniej części kraju;
- 20 – 30 września w centralnej i południowej Polsce;
- 20 września – 5 października w zachodniej i północno-zachodniej części kraju;
- 25 września – 10 października na Nizinie Śląskiej.
Możliwe są przesunięcia w terminie i przy dużych areałach uprawy decydowanie się na rozpoczęcie siewu wcześniej, aby całość zdążyć wysiać w najlepszym możliwym terminie dla roślin. Doświadczenia krajowe wskazują, że pszenica ozima siana z końcem I dekady września daje o ok. 3,5 proc., czyli 2,5 dt/ha niższy plon w porównaniu do sianej w połowie III dekady i niektóre odmiany pszenicy ozimej reagują zwyżką plonu na wczesny siew przy zredukowanej normie wysiewu.
Wczesne siewy są jednak obarczone ryzykiem silniejszego jesiennego porażenia plantacji przez grzyby chorobotwórcze. Dlatego uprawy z wczesnego terminu siewu muszą być często i systematycznie kontrolowane, a lustrację rozpoczynamy już krótko po wschodach, aby w razie konieczności nie spóźnić się z interwencją środkiem ochrony roślin.
Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy można opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie, bez konsekwencji spadku plonu.