fbpx
Strona głównaPolecamyOptymalny termin siewu pszenicy ozimej. Kiedy siać pszenicę?

Optymalny termin siewu pszenicy ozimej. Kiedy siać pszenicę?

Optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada od połowy września do pierwszej dekady października. Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy możemy opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie, bez konsekwencji spadku plonu.

Agrotechniczny termin siewu pszenicy ozimej w warunkach przeciętnej jesieni przypada:

  • 15 – 20 września w północno-wschodniej i wschodniej części kraju;
  • 20 – 30 września w centralnej i południowej Polsce;
  • 20 września – 5 października w zachodniej i północno-zachodniej części kraju;
  • 25 września – 10 października na Nizinie Śląskiej.

Możliwe są przesunięcia w terminie i przy dużych areałach uprawy decydowanie się na rozpoczęcie siewu wcześniej, aby całość zdążyć  wysiać w najlepszym możliwym terminie dla roślin. Doświadczenia krajowe wskazują, że pszenica ozima siana z końcem I dekady września daje o ok. 3,5 proc., czyli 2,5 dt/ha niższy plon w porównaniu do sianej w połowie III dekady i niektóre odmiany pszenicy ozimej reagują zwyżką plonu na wczesny siew przy zredukowanej normie wysiewu.

Wczesne siewy są jednak obarczone ryzykiem silniejszego jesiennego porażenia plantacji przez grzyby chorobotwórcze. Dlatego uprawy z wczesnego terminu siewu muszą być często i systematycznie kontrolowane, a lustrację rozpoczynamy już krótko po wschodach, aby w razie konieczności nie spóźnić się z interwencją środkiem ochrony roślin.

Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy można opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie, bez konsekwencji spadku plonu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.