fbpx

IV Krajowy dzień soi i słonecznika

Jakie są szanse wykorzystania nasion soi w krajowym bilansie białkowym, jak przygotować stanowisko pod uprawę soi i słonecznika oraz jak najlepiej dobierać odmiany – wskazywano podczas IV Krajowego dnia soi i słonecznika. Organizatorem spotkania polowego w okolicach Śremu, w woj. wielkopolskim był Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych i Wielkopolska Izba Rolnicza.

Samasz loteria - baner

Wrzesień obfituje w spotkania polowe nie tylko kukurydzy, ale także soi i słonecznika. Te dwa ostatnie gatunki zyskują na popularności, ich uprawa cieszy się rosnącym powodzeniem w naszym kraju. Soją w ubiegłym roku obsiano prawie 48 tys. ha, w bieżącym roku obszar zasiewu stanowi blisko 45 tys. ha Słonecznik w 2022 r uprawiano na blisko 65 tys. ha, a w tym roku to ponad 54 tys. ha.

Soja

– Soja jest faworytką jeśli uwzględnimy tzw. biologiczny współczynnik białkowy – jest pożądana w paszach z uwagi na skład aminokwasowy białka. Te preferencje w połączeniu z możliwością uprawy tego gatunku w naszym kraju sprawiają, że przed soją – wpisaniem się jej na stałe w krajobraz polskiego rolnictwa, rysuje się szansa jak nigdy dotąd. Obserwowane zmiany klimatu – dłuższe i cieplejsze jesienie sprawiają, że soję możemy uprawiać już w całej Polsce – mówił podczas spotkania prof. Jerzy Nawracała z UP w Poznaniu.

Wskazywał, że szansą dla wzrostu popularności uprawy soi w naszym kraju i osiągania wyższych plonów są odmiany późniejsze, o nieco dłuższym okresie wegetacji. Musimy jednak pamiętać, że takie nie zdążą w pełni dojrzeć w północnych rejonach naszego kraju.

Aby uprawa soi się udała, musimy szczególną uwagę zwrócić na właściwy dobór odmian. Znaczenie tu ma dostosowanie wczesności odmiany do rejonu uprawy.

– Aspektem właściwego dopasowania odmiany do regionu analizowany jest w badaniach Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Obecnie jednostka bada ok. 70 odmian soi. Dla lepszego dopasowania odmiany do rejonu uprawy COBORU wprowadziło 9-stopniową skalę wczesności odmian. Parametr ten jest uwzględniany przy umieszczaniu odmiany soi na Liście odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw – mówiła Agnieszka Osiecka, z Pracowni Roślin  Strączkowych COBORU.

Słonecznik

Słonecznik to roślina, która szturmem zdobywa nasze pola. Wprawdzie Krajowym Rejestrze nie znajdziemy jeszcze odmian słonecznika, ale w Katalogu Wspólnotowym (CCA) jest ich ponad 1500. COBORU od dwóch sezonów prowadzi badania rozpoznawcze z odmianami słonecznika.

– Tam gdzie dla soi będzie za sucho oraz gleby są słabe można wysiać słonecznik, który w takich warunkach sobie poradzi. Przy czym, aby mówić o powodzeniu uprawy musimy odpowiednio przygotować stanowisko  i należy o tym myśleć już na dwa sezony przed siewem słonecznika. Gatunek ten wymaga bowiem gleb o uregulowanym odczynie, co najmniej Ph 6,0 – mówił prof. UPP Tomasz Piechota.

Pewne zawirowania w uprawie słonecznika mogą wprowadzić niesprzyjające warunki pogodowe w takcie wegetacji. Gatunek ten nie lubi wysokich opadów podczas wschodów – zbyt wilgotnej i chłodnej wiosny.

Hodowla słonecznika także musi sprostać pewnym wyzwaniom. Przede wszystkim poprawie odporności roślin na wyleganie i równomiernego dojrzewania koszyczków.

– Poprawa tych parametrów ma znaczenie dla przyspieszenia dosychania i ograniczenia rozwoju chorób, np. szarej pleśni – wskazywał Jacek Broniarz z Pracowni Roślin Oleistych COBORU.

IV Krajowy dzień soi i słonecznika to nie tylko prelekcje, na spotkaniu polowym zaprezentowano bogatą kolekcję odmian soi z różnych grup wczesności oraz szeroką paletę kreacji słonecznika. Prezentowane odmiany pochodziły od wiodących hodowców tych gatunków.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.