fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyWsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych

Wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od tego roku w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027 przyznawane będzie wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych.

Ten rodzaj wsparcia nie był dotychczas wdrażany w Polsce. Dotyczy on takiego sposobu użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze: gruncie rolnym lub trwałych użytkach zielonych. W takim systemie rzędy drzew chronią rośliny uprawne przed wiatrem, ograniczając wywiewanie cząstek gleby, a także parowanie z niej wody, poprawiając bilans wodny.

Systemy rolno-leśne, w których drzewa i krzewy stanowią część pastwiska dają zwierzętom schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, podnosząc ich dobrostan.

Wsparcie będzie przysługiwało na założenie systemu rolno-leśnego – jednorazowo, w wysokości od 3092 do 3199 zł/ha w zależności od nachylenia terenu, oraz za jego ochronę – w wysokości od 148 do 2362 zł/ha, w zależności od wybranego sposobu zabezpieczenia drzew i krzewów przed zniszczeniem.

Dodatkowo przez kolejnych 5 lat od założenia systemu przyznawana będzie premia na jego utrzymanie w wysokości 300 zł/ha/rok.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.