fbpx

Lepiej zostawić okrywę. Za nieprzestrzeganie GAEC 6 można stracić dopłaty

Norma GAEC 6 to obowiązek pozostawienia na okres zimowy minimum 80 % gruntów ornych w gospodarstwie pod pokrywą ochronną. Za brak jej spełnienia grożą punkty karne i zmniejszenie dopłat bezpośrednich.

Pozostawienie ziemi bez okrywy rolnik może zastosować na najwyżej 20% areału. Norma GAEC 6 obowiązuje od 1 listopada do 15 lutego kolejnego roku. Jako spełnienie tej normy uznaje się między innymi: okrywę roślinną, uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime, ścierniskowe, wsiewski, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszkanki z trawami, pozostawienie ściernisk, grunty pokryte resztami pożniwnymi oraz samosiewkami zebranej uprawy, mulczem, ugorem zielonym.

Przestrzeganie tej normy podlega kontroli, a za jej niespełnienie grożą sankcje.

Określa je rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom z 5 lipca 2023 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 1282), wydane na podstawie art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz.U., poz. 412).

Zgodnie ze wskazanym wyżej rozporządzeniem w razie stwierdzenia, że nie jest utrzymywana okrywa ochronna gleby w wymaganym terminie na co najmniej 80% powierzchni gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnik otrzyma:

· 1 pkt karny – gdy utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni powyżej 50% i poniżej 80 % gruntów ornych,

· 3 pkt karne – jeżeli utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni od 30% do 50% gruntów ornych,

· 5 pkt karnych – jeśli utrzymuje okrywę ochronną gleby na powierzchni poniżej 30% powierzchni gruntów ornych;

W razie stwierdzenia, że nie jest utrzymywana okrywa ochronna gleby w wymaganym terminie w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych rolnik otrzyma:

· 1 pkt karny – gdy utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni powyżej 50% i poniżej 100% plantacji drzew owocowych,

· 3 pkt karne – jeśli utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni od 30% do 50% plantacji drzew owocowych,

· 5 pkt karnych – jeżeli utrzymuje okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach na powierzchni poniżej 30% plantacji drzew owocowych;

Karę nakłada się w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonej niezgodności. W przypadku otrzymania od 3 do 5 punktów karnych płatność bezpośrednia jest zmniejszana o 15%, w razie otrzymania od 7 do 11 punktów karnych płatność podlega zmniejszeniu o 20%. 13 punktów karnych oznacza zmniejszenie dopłat o 25%, a za 15 punktów karnych dopłaty mogą być zmniejszone w całości.

Zobacz także:

Norma GAEC 6 może glebie… zaszkodzić. Przepisy swoje, praktyka i zdrowy rozsądek swoje

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Artykuł nierzetelnie napisany zawiera dużo niedomówień oraz błąd w numerze pozycji rozporządzenia. Numer rozporządzenia to 1382 a nie 1282. Co do naruszeń normy GAEC 6, są one rozpatrywane w trzech kategoriach: Zasięg, Dotkliwość i Trwałość. W artykule poruszono tylko kwestię Dotkliwości i to jeszcze z błędem, ponieważ według tabeli naruszeń zakresy utrzymywania pokrywy zielonej wynoszą 60%-80% (1pkt karny), 40%-60% (3pkt karne), poniżej 40% (5pkt karnych). Drugą kwestią jest zasięg są tu dwa progi punktów karnych, 1 i 3 pkt karne. Kwalifikacja do danego progu jest na podstawie tego czy faktyczny stan pokrywy zielonej w stosunku do wymaganej (80% UR) jest poniżej lub powyżej 0,6. Aby to obliczyć należy użyć wzoru: (utrzymywana pokrywa zielona)/(zadeklarowana pokrywa). Jeżeli wynik jest mniejszy niż 0,6 to dostajemy 3pkt jeżeli wyższy to 1pkt. Trzecim kryterium jest trwałość i tu naruszenie normy gaec 6 jest w każdym przypadku kwalifikowana jako odwracalna krótkotrwała za co przysługuje 1pkt. Dodatkowo kwestia kary, są dwie kategorie naliczania zmniejszeń, w przypadku naruszenia umyślnego lub nieumyślnego. W przypadku naruszenia nie umyślnego o którym nie ma mowy w artykule są następujące progi i zmniejszenia: 3-5pkt – 1%, 7-11pkt – 3%. trzeciego progu nie będę poruszał bo w ramach niezgodności z norma gaec6 nie da się uzyskać więcej niż 9pkt. Jedynie wyjątkiem są gospodarstwa sadownicze z użytkami rolnymi. Ale ten przypadek niech rozwikła redakcja bo to też jest wszystko w rozporządzeniu. Radzę na przyszłość dokładnie przestudiować temat na jaki się pisze artykuł a nie wprowadzać ludzi w błąd.

  2. po co dawać jesli mozna zabrac. wystarczy durna ustawa. a bedzie jeszcze gorzej. jak tu sie gospodazyc jak z kazdej strony sie wpitalajo swoje 3grosxe.nasi dziadki to jednak mieli lzej nawet ze tyrał na mułach w polu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.