fbpx

Wyłączenie małych gospodarstw z ekoschematów i stawka za nowy ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji”

Jeszcze w tym roku ma dojść do dwóch dużych zmian w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027; pojawi się nowy ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji”, zaś gospodarstwa do 5 ha zamiast spełniać wymogi ekoschematów będą mogły skorzystać z ujednoliconej płatności wzorem roku poprzedniego.

“Grunty wyłączone z produkcji” to ekoschemat, który ma spełnić oczekiwania związane z dotychczasową, kontrowersyjną normą GAEC 8; do powierzchni maksymalnie 4% gruntów ornych w gospodarstwie będzie można otrzymać w takim przypadku 563 zł/ha.

Samasz loteria - baner

– Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin – czytamy w komunikacie Ministerstwa.

Druga zmiana to płatność dla małych gospodarstw; gospodarstwa do 5 ha zamiast korzystać z ekoschematów, będą mogły otrzymać w kampanii dopłat 225 EUR/ha w ramach tejże płatności. Nie oznacza to jednak, że takie gospodarstwa będą wykluczane z innych płatności. Będą mogły skorzystać m.in. z Uzupełniającej Płatności Podstawowej oraz płatności niezwiązanej do tytoniu a także płatności obszarowych w ramach II filaru WPR; płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych).

Płatność dla małych gospodarstw będzie wymagała akceptacji Komisji Europejskiej.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.