W sprawie badań sprawności sprzętu do stosowania środków ochrony

Dolnośląska Izba Rolnicza podzielając wnioski rolników w zakresie konieczności weryfikacji wymogów w zakresie potwierdzenia sprawności sprzętu do ochrony roślin apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualizację zasad funkcjonowania Stacji Opryskiwaczy i uprawnionych diagnostów.

Ponadto apeluje o aktualizację metodyki prowadzenia badań w zakresie potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin oraz ujednolicenia ceny za przeprowadzone badanie sprawności technicznej sprzętu.

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest przedłużenie terminu dopuszczenia badania opryskiwaczy metodą pomiaru wypływu do momentu opracowania nowych wymagań, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy naukowej i praktycznym doświadczeniem zebranym w ciągu 20–letniej historii badania opryskiwaczy w Polsce.

Postulaty te mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa producentom rolnym, konsumentom, środowisku, a także osobom postronnym przy jak najmniejszym obciążeniu posiadaczy sprzętu zarówno pod względem zagrożenia od środków chemicznych, jak i bezpieczeństwa w ruchu drogowym – uzasadnia Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Według DIR można to osiągnąć poprzez powszechność badań oraz wpływ edukacyjny i świadomościowy z tym związany dzięki wysokiemu poziomowi fachowemu diagnostów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności