fbpx

Rząd przygotowuje dopłaty do zbóż. Na jakich zasadach?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej 100 dni funkcjonowania resortu rolnictwa w nowym składzie wiceminister Michał Kołodziejczak poinformował o nowym rozporządzeniu dotyczącym dopłat do zbóż.

– Będziemy pomagać doraźnie rolnikom. Napisane jest rozporządzenie, które jasno mówi o tym, że rolnicy, którzy sprzedają i będą sprzedawać zboże od 11 marca do końca maja dostaną do każdej sprzedanej tony pszenicy, jęczmienia, pszenżyta czy żyta 300 zł/t, a od 1 stycznia do 10 marca dostaną rekompensatę w wysokości 200 zł/t – poinformował Kołodziejczak.

Samasz loteria - baner

– To jest pomoc, która będzie kierowana w tym kierunku, by też pobudzić sprzedaż zbóż; dzisiaj wielu rolników wstrzymuje tą sprzedaż, bo ceny są po prostu zbyt niskie, hamuje to też możliwy i potencjalny eksport, bo eksporterzy też mówią jasno – ciężko jest zrobić duży zakup zbóż w Polsce, bo rolnicy, czemu ja się w ogóle nie dziwię, sprzedawać nie chcą – dodał.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

19 KOMENTARZE

 1. Czyli niesprawiedliwie. Zamiast od ilości zasiewu, to od zdolności magazynowych. Bogaci rolnicy z silosami zgarną kokosy. Kto sprawdzi skąd to zboże? Teraz wiadomo kto strajkował i po co. Nikt o małych rolników co musieli sprzedać od razu w żniwa lub zaraz po nie zadba.

 2. A czym się różni moja pszenica która sprzedałem w grudniu na fakturę do młyna od pszenicy sprzedanej w styczniu powinno być od żniw 2023 to by było uczciwie .

 3. A co z tymi co sprzedali chwilę przed końcem roku. Już im się nie należy. Doplata powinna być za zboże z 2023 roku a nie dla wybranych.

 4. Sprzedałem swoją pszenice w ilościach tirowych od 8 do 9 marca za cene 550zł tona , szkoda że nie sprzedałem bezpośrednio po zniwach wszystkiego była ponad 700zł /tona od tego nalezy odjąc koszty transportu.

 5. W 2024 roku sprzedajemy zboże ze zbiorów 2023 r. Po zbiorach lipiec-sierpień 2023r za pszenicę uzyskałem 770zł/t, czy był to okres ustabilizowany i cena taka dla której pomoc już się nie należy.Część rolników podjęła ryzyko przytrzymania zboża w magazynach licząc na większy zysk. CO Z NAMI?/czyli tymi którzy nie nie podjęli tego ryzyka.

 6. A co z rolnikami którzy sprzedali w tamtym roku gdzie pszenica paszowa była po 750 a teraz po 600 plus dopłaty i wyjdzie 900 coś tu nie chalo.

 7. Z dopłat do zbóż powinno się wykluczyć gospodarstwa które są też słupami bo tam może leżeć tys. ton sprowadzonej pszenicy.

  • Masz rację Jeśli dają do sprzedanego zboża to na słupa sprzedadzą też zboże ukaraińskie i ten co kupił będzie miał czysty zysk bez większego wysiłku fajne dla nich rozwiązanie. Powinno być tak jak zaproponowali z kukurydzą zadowolny byłby i producent zwierząt i ten co sprzedał na rynku czy dla sąsiada

 8. A mi wydaje się że użyją limitu do dopłat właśnie na wzór 2023 bo wniosek o dopłate ma się pokrywać z wnioskiem o płatności.

 9. No chyba bez limitu. Tu chodzi o opróżnienie magazynów a nie pomoc doraźną jak za pisu. Jeszcze z podziałem pszenica 5,5 t/ha a żyto 3,5 t/ha. To był dopiero przekręt , przecież żyto hybrydowe potrafi dać 10-12 t/ha. A pszenica ciężko o 8 t/ha. To jak w zeszłym roku rolnicy mieli pozbyć się żyta z tak śmiesznym limitem. Wszystko było bez głowy zrobione.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.