fbpx

Limit de minimis w rolnictwie nie pozwala na efektywną pomoc

W związku z corocznym problemem wykorzystania krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o podjęcie działań na forum UE celem zwiększenia wskaźnika określającego górny limit tej pomocy.

– Cyklicznie okazuje się, że minimalna pomoc, jakiej może udzielić państwo bez zgłaszania tego faktu do UE, nie wystarcza tam, gdzie są potrzebne systemowe uregulowania. A wsparcie w ramach tej pomocy jest kluczowe dla rolników – tzw. pomoc suszowa czy dopłaty do nawozów. Wyczerpanie limitu pomocy de minimis wstrzyma także wiele innych preferencji dla rolników, np. dopłaty do wapnowania, dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego czy zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy zakupie ziemi rolnej – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Baner Syngenta

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że przepisami rozporządzenia Komisji (UE) 2019/316 z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym zwiększona została kwota limitu krajowego o 70 232125 euro i obecnie łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech lat podatkowych przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych w Polsce nie może przekroczyć kwoty 295 932125 euro.

– Należy podkreślić, że górny limit krajowy w poszczególnych państw członkowskich ustalony został na poziomie 1,25% rocznej produkcji rolnej danego państwa członkowskiego – mówi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner