fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeLimit de minimis w rolnictwie nie pozwala na efektywną pomoc

Limit de minimis w rolnictwie nie pozwala na efektywną pomoc

W związku z corocznym problemem wykorzystania krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o podjęcie działań na forum UE celem zwiększenia wskaźnika określającego górny limit tej pomocy.

– Cyklicznie okazuje się, że minimalna pomoc, jakiej może udzielić państwo bez zgłaszania tego faktu do UE, nie wystarcza tam, gdzie są potrzebne systemowe uregulowania. A wsparcie w ramach tej pomocy jest kluczowe dla rolników – tzw. pomoc suszowa czy dopłaty do nawozów. Wyczerpanie limitu pomocy de minimis wstrzyma także wiele innych preferencji dla rolników, np. dopłaty do wapnowania, dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego czy zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy zakupie ziemi rolnej – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że przepisami rozporządzenia Komisji (UE) 2019/316 z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym zwiększona została kwota limitu krajowego o 70 232125 euro i obecnie łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech lat podatkowych przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych w Polsce nie może przekroczyć kwoty 295 932125 euro.

– Należy podkreślić, że górny limit krajowy w poszczególnych państw członkowskich ustalony został na poziomie 1,25% rocznej produkcji rolnej danego państwa członkowskiego – mówi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.