fbpx

Hodowcy drobiu: Nowelizacja ustawy o paszach spowoduje załamanie się całego sektora. O “celu wskaźnikowym białka paszowego”

Sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich wyrażają bardzo stanowczy protest przeciwko propozycji wprowadzenia obowiązkowego celu wskaźnikowego dla białka paszowego. Przedstawiciele branży uważają, że proponowane rozwiązania będą bardzo mocno uderzały w konkurencyjność całego sektora drobiarskiego.

Propozycja obowiązkowego wskaźnika celu białkowego została zamieszczona w projekcie nowelizacji ustawy o paszach, a przedstawiciele branży zapoznali się z nią podczas posiedzenia Podkomisji stałej do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.

„Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju” to nazwa wieloletniego programu, którego realizacja ma spowodować także powiększenie powierzchni upraw roślin białkowych w Polsce. Obecnie Polska importuje ogromne ilości zmodyfikowanej genetycznie śruty sojowej – co roku ok. 2,5 mln. ton, co kosztuje ponad 6 mld. zł. Działania, których celem jest zmniejszenie tego importu i doprowadzenie do samowystarczalności w tej dziedzinie, prowadzone są w naszym kraju od ponad 10 lat.

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o paszach z roku 2006 zawiera określenie “celu wskaźnikowego białka paszowego”, czyli “minimalnego udziału niemodyfikowanych genetycznie roślinnych surowców wysokobiałkowych pochodzących z upraw z terenu Rzeczypospolitej Polskiej w ogólnej ilości roślinnych surowców wysokobiałkowych wykorzystywanych przez producenta do produkcji pasz wprowadzanych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Cele wskaźnikowe zostały określone na kolejne lata: 1) w 2025 r. – 15,0%; 2) w 2026 r. – 6,0%; 3) w 2027 r. – 6,0%; 4) w 2028 r. – 6,0%; 5) w 2029 r. – 6,0%; 6) w 2030 r. – 6,0%; 7) w 2031 r. – 6,0%; 8) w 2032 r. – 6,0%.

Projekt ustawy zawiera obowiązek stosowania w produkcji pasz w latach 2025 – 2034 niemodyfikowane genetycznie surowce białkowe w ilości co najmniej równej celowi wskaźnikowemu. Za niewykonywanie tego obowiązku grozi kara pieniężna w wys. do 40-krotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający rok nałożenia kary, nie niższej jednak niż 4000 zł.

– W tak trudnym dla branży czasie (Covid-19, grypa ptaków, wzrost cen pasz, koszty energii, konkurencja z mięsem drobiowym z Ukrainy) wprowadzenie obowiązkowego stosowania tzw. wskaźników białkowych w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora. W całej UE produkcja drobiarska odbywa się w oparciu o pasze z udziałem komponentów GMO, a polski drób na wszystkich rynkach eksportowych bezpośrednio konkuruje z mięsem opartym o tego typu pasze! – czytamy w oświadczeniu Sygnatariuszy Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich. – W związku ze zniesieniem ceł i kontyngentów nasz sektor mierzy się z ogromnym napływem taniego mięsa drobiowego z Ukrainy, które już wypiera nasze produkty z rynku UE. Gigantyczny ukraiński agroholding mięsny, zarejestrowany na Cyprze, który nie musi spełniać rygorystycznych unijnych wymagań, ma pełen dostęp do rynku UE i według naszych informacji planuje dalsze zwiększenia produkcji. Wprowadzenie rozwiązań pogarszających konkurencyjność krajowego mięsa drobiowego z całą pewnością pogłębi obecny kryzys, przyspieszy proces wygaszania produkcji, a w konsekwencji upadłości polskiego drobiarstwa.

Ograniczenie produkcji przez drobiarzy wpłynie bezpośrednio negatywnie na produkcję i ceny zbóż w Polsce: “Utrata konkurencyjności oraz rynków zbytu będzie prowadziła do ograniczenia krajowej produkcji drobiarskiej. Na cele paszowe zużywamy ponad 17 mln ton, czyli ponad 60% ogółu produkcji zbóż. Spadek zapotrzebowania na surowce do produkcji pasz spowoduje obniżenie cen na zboża w warunkach stale rosnących kosztów produkcji”.

“Gdyby można było bezproblemowo zastąpić śrutę sojową krajowymi surowcami białkowymi pochodzenia roślinnego typu groch, bobik, łubiny, każda wytwórnia pasz tak by postąpiła, zastępując importowaną śrutę sojową” – wyjaśniają Sygnatariusze Porozumienia. Jednak w obecnej sytuacji wprowadzenie obowiązkowego celu wskaźnikowego doprowadzi do drastycznych wzrostów cen, ponieważ producenci pasz bez skrupułów wykorzystają konieczność kupowania pasz od nich.

Przedstawiciele branży zwracają też uwagę na to, że uprawa roślin białkowych w Polsce wiąże się z dużym ryzykiem ze względu na klimat – późny okres zbioru roślin strączkowych, często występujące w tym czasie niekorzystne warunki pogodowe prowadzące do rozwoju pleśni i grzybów mogą znacznie ograniczyć podaż krajowego materiału paszowego, a w efekcie producenci pasz będą karani za niewypełnienie celu wskaźnikowego.

Oburzenie przedstawicieli branży budzi też fakt, że przedstawione w projekcie ustawy propozycje nie były z nimi wcześniej konsultowane. Ponadto proponowane rozwiązania nie są wprowadzane w żadnym państwie Unii Europejskiej.

Pismo w tej sprawie Sygnatariusze porozumienia skierowali do premiera RP Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Leszka Galemby. Pod pismem podpisali się:

Dariusz Goszczyński – prezes zarządu KRD-IG; Paweł Podstawka – przewodniczący KFHDiPJ; Andrzej Danielak – prezes zarządu Głównego PZZHiPD; Piotr Lisiecki – prezes zarządu KIPDiP; Zygmunt Stromski – KRIR, ekspert Copa-Cogeca; Stefan M. Chrzanowski – dyrektor biura OZPD „POLDRÓB”; Wiesław Wojtczak – prezes zarządu PZHiPG; Beata Włodarczyk-Lewandowska – prezes zarządu ZRiP “Indyk Lubuski”; Wiesław Różański – prezes zarządu UPiPPM UPEMI; Jakub Pióro – prezes zarządu PFHD; Włodzimierz Olszewski – prezes zarządu RGPD FARMER; Krzysztof Łuczak – dyrektor generalny SIW; Witold Choiński – prezes zarządu ZPM.

projekt ustawy

Uzasadnienie sprzeciwu organizacji drobiarskich wobec planów wprowadzenia obowiązkowych celów wskaźnikowych dla białka paszowego

Informacja prasowa – nowelizacja ustawy o paszach

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.