Jak wygląda zainteresowanie uprawą soi w naszym kraju? Czy uprawa soi się opłaca? O tym w siódmym odcinku podcastu “Siejmy soję, to się opłaca!” rozmawiamy z doktorem Stanisławem Świtkiem z Katedry Agronomii Uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu.
– Możemy powiedzieć, że rośnie zainteresowanie uprawą soi w Polsce. Widzimy to pod kątem wzrostu powierzchni uprawy; rok 2022 był rekordowy pod tym względem – 48 tys. ha. Kiedy popatrzymy sobie i porównamy tę powierzchnię z rokiem 2014, to ten wzrost jest praktycznie 2-, 3-krotnie – wyjaśnia dr Świtek.
Co przemawia za uprawą soi w Polsce i jakie przesłanki są na “nie” dla tej uprawy?
– Soja jest dla Polski stosunkowo nową rośliną uprawną. […]. Produkcja soi w Polsce rośnie, jest tutaj kilka czynników, które za tym stoją, przede wszystkim popyt na soję, dopasowanie odmian, zmiany klimatyczne, które dotykają rolników – mówi specjalista.
– Wg raportu Wielkopolskiej Izby Rolniczej soja była jedną z najbardziej dochodowych upraw, dlatego że zapotrzebowanie na nawożenie soi jest nie tak duże jak chociażby w przypadku uprawy, zbóż. Mamy mniejsze zapotrzebowanie na azot, w pewnych warunkach możemy z tego nawożenia całkowicie zrezygnować jeżeli mamy bardzo dobre brodawkowanie, natomiast cena soi była całkiem przyzwoita – dodaje.
Jaka są perspektywy uprawy soi w Polsce? Czy może zainteresować polskich rolników? Czy jest szansa na ograniczenie importu śruty sojowej i zabezpieczenie “bezpieczeństwa białkowego”? Ile możemy “wyciągnąć” dopłat do soi? I w końcu czy to się opłaca?
Dowiedz się więcej o uprawie rzepaku. Wejdź na stronę: https://kzprirb.pl/rzepak/
Cykl podcastów „Rzepak – uprawa bez tajemnic” powstał we współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych #FunduszePromocji