fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjePrzechowywanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Kto będzie mógł otrzymać wsparcie?

Przechowywanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Kto będzie mógł otrzymać wsparcie?

Przechowywanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych oraz artykułów rolno-spożywczych będzie wspierane finansowo na podstawie rozporządzenia, którego projekt, autorstwa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest już po etapie konsultacji publicznych. Nabór wniosków o wsparcie przewidziany jest na I kwartał 2023 r.

Jednak w rozporządzeniu zapisane jest, że wsparcia udziela się na realizację przedsięwzięć na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych, i nie będzie udzielane na prowadzenie sprzedaży detalicznej. W związku z tym 14 listopad zwróciliśmy się do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie – czy to oznacza, że przedsięwzięcia realizowane gdzie indziej nie będą mogły być objęte wsparciem?

Odpowiedzi udzielił nam w dniu 24 listopada dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich MRiRW Waldemar Guba.

Poinformował, że celem projektowanego rozporządzenia jest stworzenie podstawy prawnej do wdrożenia sprawnego, efektywnego i szeroko dostępnego systemu wsparcia na działalność podmiotów zajmujących się przechowywaniem, pakowaniem, przeładunkiem, załadunkiem lub wprowadzaniem do obrotu żywności: produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury, oraz artykułów rolno-spożywczych.

Oznacza to, że objęte wsparciem będą przedsięwzięcia w zakresie przechowywania, magazynowania, pakowania, przeładunku, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury realizowane (wyłącznie – red. ) na terenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych, a w zakresie wynajmu budynków niemieszkalnych, przeznaczonych na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi realizowane (wyłącznie – red. ) na terenie rolno spożywczych rynków hurtowych. 

Projekt rozporządzenia przedstawialiśmy już w artykule: https://www.wrp.pl/pieniadze-na-przechowywanie-lub-wprowadzania-do-obrotu-produktow-rolnych-nabor-na-poczatku-przyszlego-roku/

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.