fbpx

Nowy sąd polubowny z zakresu szkód łowieckich

Krajowa Rada Izb Rolniczych zawarła porozumienie  z Polskim Związkiem Łowieckim w sprawie utworzenia sądu polubownego z zakresu szkód łowieckich. 

– Z dniem 1 lipca br. powołuje się sąd arbitrażowy przy PZŁ i KRIR, na który mogą się zgodzić strony, czyli rolnik i koło łowieckie zamiast kierować sprawę do sądu cywilnego. Zakłada się, że sprawy będą rozstrzygane przez sąd arbitrażowy w składzie 3 arbitrów w szybszym terminie oraz mniej kosztowne dla stron postępowania – informuje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Siedzibą Sądu jest Warszawa. Miejscem pracy organów Sądu oraz miejscem rozpatrywania spraw będzie biuro Zarządu Głównego PZŁ. Organami Sądu są: Rada Sądu Arbitrażowego, Prezes Sądu Arbitrażowego, wiceprezes Sądu Arbitrażowego.

Powołano  pierwszą Radę Sądu Arbitrażowego w składzie: Wiktor Szmulewicz jako reprezentant KRIR, Stanisław Myśliwiec jako reprezentant KRIR, Monika Wachowiak jako reprezentant PZŁ, Grzegorz Trojanowski jako reprezentant PZŁ.

Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich będzie działał na podstawie regulaminu wypracowanego przez KRIR i PZŁ. Obie organizacje będą sprawować wspólnie nadzór nad Sądem poprzez Radę Sądu Arbitrażowego. Zgodnie z zawartym porozumieniem arbitrami w sądzie będą mogły być osoby mające niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie szacowania szkód łowieckich. Na listę arbitrów będą mogli wpisywać się m.in. biegli sądowi, rzeczoznawcy szacujący na bieżąco szkody i prawnicy wyspecjalizowani w sprawach z zakresu szkód łowieckich.

Według Polskiego Związku Łowieckiego powołanie Sądu Arbitrażowego w Sprawach Szkód Łowieckich przyczyni się nie tylko do przyspieszenia rozpatrywania spraw, ale będzie także tańsze. Uczestnicy arbitrażu nie poniosą wysokich kosztów sądowych (5% wartości przedmiotu sporu za daną instancję), gdyż opłaty w sądzie polubownym będą znacząco niższe.

–  Wyeliminowane zostaną też w całości koszty opinii biegłych sądowych (średnio 2 tys. zł za pojedynczą opinię), gdyż biegłymi będą sami arbitrzy. Strony nie będą też musiały wynajmować pełnomocników procesowych i ponosić kosztów ich wynagrodzenia; udział pełnomocników będzie jednak dopuszczalny. Wyrok arbitrów będzie podlegał wykonaniu w trybie egzekucji komorniczej po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, co jest procedurą szybką, tanią i stosunkowo nieskomplikowaną – informuje PZŁ.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.