fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNa Ukrainie w tym roku będzie dużo mniej zbóż 

Na Ukrainie w tym roku będzie dużo mniej zbóż 

Kampania siewna na Ukrainie zbliża się do końca. W tym roku obsiano znacznie mniejszą powierzchnię niż przed wybuchem wojny. 

Jak informuje polsko-ukraiński portal gospodarczy E-dialog, Ukraina planuje zakończyć kampanię siewną 5-10 czerwca – do 29 maja plan zasiewu 13 mln hektarów pól uprawnych zrealizowano w blisko 90 procentach.  

Wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki poinformował, że siew wczesnych zbóż jarych, takich jak pszenica jara, jęczmień, groch i owies jest już zakończony, a siew buraków cukrowych jest również zakończony, w większej ilości niż w ubiegłym roku. Obecnie kontynuowany jest siew późnych upraw – słonecznika, soi, a także częściowo kukurydzy. 

Z powyższych informacji wynika, że wojna mocno dotknęła ukraiński sektor rolny – do obsiania przewidziano jedynie 13 mln. ha.  

Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich w 2019 r. obszar upraw na Ukrainie obejmował 28 mln ha, z czego zboża zboża i rośliny bobowate zajmowały 15,3 mln ha (54,7% areału): kukurydzę uprawiano na 5 mln ha, pszenicę na 6,8 mln ha, jęczmień na 2,6 mln ha. Na rośliny przemysłowe przypadało 32,6% uprawianych obszarów, przy czym słonecznik, rzepak i soję zajmowały 8,9 mln ha. Największe znaczenie miał słonecznik, który w 2019 r. uprawiano na 6 mln ha, a jego zbiory wyniosły 15,3 mln ton. Soję posiano na obszarze 1,6 mln ha (zebrano 3,7 mln ton), a rzepak na 1,3 mln ha (3,3 mln ton). 

W tym roku producenci ukraińscy “postawili” na rośliny oleiste: 

W tym roku wzrósł udział roślin oleistych, czyli soi, słonecznika i rzepaku. Jest to związane przede wszystkim z logistyką i kalkulacją kosztów oraz płodozmianem na rzecz tych upraw, które mają wyższą cenę za tonę, za jednostkę uzyskanych produktów – powiedział cytowany przez e-dialog wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy. 

1 KOMENTARZ

  1. I tak nas zalewają koniec z bezcłowym importem inaczej polskie rolnictwo padnie, rząd wie ale nic nie robi albo udaje że robi …. Mają z tego korzyści prywatne posłowie… Targowica 2 za rządów obecnej partii….

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]