fbpx

Eksport ukraińskiej pszenicy skurczy się, a podaż tego zboża w UE znacznie spadnie

Powierzchnia upraw pszenicy na Ukrainie jest mniejsza o 5% rok do roku i wynosi 4,8 mln ha, zaś kukurydzy ma spaść o 8% do 3,7 mln ha – tak wynika z najnowszych prognoz oddziału USDA w Kijowie. Potencjał eksportowy naszego sąsiada ma jednak spaść na jeszcze większą skalę ze względu na malejące zapasy.

Z danych Departamentu Rolnictwa USA wynika, że jedynie powierzchnia uprawy jęczmienia ma być większa – o 10% – i wynieść łącznie 1,9 mln ha, z kolei powierzchnia upraw żyta pozostanie na niezmienionym poziomie i wyniesie 82 tys. ha.

Jeżeli pogoda nadal będzie sprzyjała ukraińskim uprawom, plony mogą być na poziomie powyżej średniej, choć na razie prognoza USDA na to nie wskazuje; spadek produkcji pszenicy szacowany jest na 9% r/r do 21,1 mln ton, a produkcja kukurydzy ma spaść o 6% do 26,6 mln ton. Tylko produkcja jęczmienia ma pozostać na niezmienionym poziomie 6,6 mln ton.

Mocno zmniejszy się jednak ukraiński potencjał eksportowy ze względu na malejące zapasy ziarna.

– Jest to szczególnie widoczne w przypadku pszenicy, której eksport w sezonie 2024/25 ma spaść o 4,7 mln t do 12,8 mln t w porównaniu z rokiem poprzednim. W przypadku najważniejszego towaru eksportowego, kukurydzy, USDA oczekuje, że w sezonie 2024/25 ukraiński eksport wyniesie 22,3 mln ton, czyli o 1,7 mln ton mniej niż w roku poprzednim. W przypadku jęczmienia prognozowany jest jedynie niewielki spadek o 100 000 ton do 3,0 mln ton – informuje serwis Kaack.

Oczywiście są to szacunki przy założeniu, że korytarz zbożowy będzie w dalszym ciągu działał. Jeżeli tak będzie, niższa ma być presja eksportowa również na kraje Unii Europejskiej, szczególnie w przypadku pszenicy.

Inaczej rzecz się ma w przypadku oleistych; powierzchnie upraw soi na Ukrainie ma wzrosnąć o 18% do 2,14 mln ha, a rzepaku o 6,7% do 1,49 mln ha. Jedynie słonecznika ma być mniej, bo 4,96 mln ton, co oznacza spadek o 2%.

– Szacuje się zbiory na poziomie 11,5 mln ton słonecznika (w roku ubiegłym: 11,98 mln ton), soi 5,1 mln ton (4,78 mln ton) i, ​​bez zmian w stosunku do roku poprzedniego, 4,0 mln ton rzepaku. USDA oczekuje, że eksport rzepaku wzrośnie o 650 tys. ton do 3,6 mln ton – podaje Kaack.

Ukraiński eksport soi ma wzrosnąć o 200 tys. ton do 2,9 mln ton.

Konkludując, przy spadku zbiorów pszenicy w UE i spadku importu z Ukrainy, podaż tego zboża na unijnym rynku ma być sporo niższa niż dotychczas.

Źródło: Kaack

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.