fbpx

Minister rolnictwa Ukrainy podejrzany o bezprawne zajęcie 2,4 tys. ha ziemi

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski został oskarżony o bezprawne zajęcie gruntów państwowych o wartości 291 mln hrywien i próbę nabycia ziemi za kolejne 190 milionów hrywien – poinformowało Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy.

Biuro ustaliło, że zorganizowana została grupa przestępcza, w skład której wchodzili urzędnicy organów Państwowego Geokadasteru oraz osoby kontrolujące działalność tych organów.

Samasz loteria - baner

– Uczestnicy procederu zapewnili zniszczenie dokumentów, na podstawie których dwa przedsiębiorstwa państwowe w obwodzie sumskim miały prawo do stałego użytkowania gruntów. Ze względu na ich niedostępność, regionalny Państwowy Urząd Geologiczny sporządził nieuprawniony akt zajęcia tych działek – informuje Biuro.

Następnie działki zostały przekazane na własność wcześniej określonej grupie obywateli.

– W rezultacie, w ramach transakcji przeprowadzonych w latach 2017-2021, uczestnicy programu przejęli 1250 działek o łącznej powierzchni 2493 hektarów, których wartość w momencie popełnienia przestępstwa wynosiła ponad 291 mln hrywien. Próbowali również przywłaszczyć kolejne 3282 hektary ziemi o wartości około 190 mln UAH, ale program został przerwany przez NABU i SAPO, które przeprowadziły przeszukania i zajęły działki – czytamy w serwisie Agropolit.

– Organy antykorupcyjne nie wymieniają organizatora procederu, ale jest nim minister polityki rolnej i żywności, były deputowany z partii Sługa Ludu i były szef Komitetu Rolnego Mykoła Solski, co zostało potwierdzone przez źródła w organach ścigania – czytamy dalej.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.