fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNa jakie pojazdy rolnicze trzeba mieć ubezpieczenie OC i jakie są kary...

Na jakie pojazdy rolnicze trzeba mieć ubezpieczenie OC i jakie są kary za jego brak?

Sezon wiosennych prac polowych w toku. Na drogach publicznych coraz więcej można spotkać traktorów zmierzających lub wracających z miejsca pracy. Dziś do swojego pola rolnik czasami musi dojechać nawet kilkanaście kilometrów. Związku z tym przypominamy, jakie maszyny rolnicze muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej objęte są wszystkie pojazdy  mechaniczne poruszające się po drogach publicznych. W rolniczym parku maszynowym takie ubezpieczenie, i to wykupione na rok, muszą posiadać przede wszystkim wszystkie ciągniki i przyczepy. Jeśli zaś chodzi o inne pojazdy rolnicze, to w kilku przypadkach też musza mieć wykupioną polisę, ale w ograniczonym zakresie czasowym (na 3 miesiące dotyczy to głownie kombajnów poruszające się o w okresie żniw po drogach publicznych).

Natomiast w przypadku prasy nie mamy obowiązku wykupywać samodzielnego ubezpieczenia, gdyż w przypadku zdarzenia drogowego pokrywie kosztów szkody pobierane jest z polisy maszyny głównej (traktora).

Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu, ponieważ w przypadku kontroli i braku ważnego dokumentu OC otrzymuje się spory mandat, a wymiganie się od jego zapłaty jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli pojazd co do którego istnieje obowiązek ubezpieczenia nie ma go w ogóle, wówczas trzeba się liczyć z karą na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: 190 zł (do 3 dni), 470 zł (do 14 dni) lub 930 zł (powyżej 14 dni braku ubezpieczenia).

14 KOMENTARZE

 1. A co z przyczepami rolniczymi, używki sprowadzone z zachodu?. Tam ponoć nie podlegają rejestracji? Czy u nas też nie ma obowiązku jej rejestrować? Czy mogę ją ciągnąć za traktorem bez żadnych konsekwencji?, bez dokumentów takich jak przegląd , OC, dowód rejestracyjny.? Jak to z tym wszystkim jest?

  • To taki slogan, nawet jeśli maszyna nie jest zarejestrowana np. ciągnik w Danii to powinna mieć dokumenty umożliwiające rejestrację w Polsce
  • Przyczepa i inne maszyny z krajów gdzie rejestracja nie jest wymagana rejestruje się na umowę kupna sprzedaży numery seryjne. Na umowie jest kraj pochodzenia maszyny i jeżeli nie ma tam rejestracji danego pojazdu to nie ma u nas z tym problemu. BTW, daje to pewne możliwości, bo jeżeli mamy przyczepę czy ciągnik bez dokumentów wystarczy “zdobyć” umowę i możemy udać się do wydziału komunikacji, tego nikt nie jest w stanie sprawdzić. Są nawet ogłoszenia że zarejestrują nam pojazd bez dokumentów. ????
 2. Ja chciałem ubezpieczyć ładowarkę teleskopową i wózek widłowy terenowy są wykożystywsne w gospodarstwie .więc w firmie ubezpieczeniowej powiedzieli że nie muszę bo nie podlegają rejestracji ale podlegają ubezpieczeniu oc w gospodarstwie a każde gospodarstwo musi posiadać umowę oc budynków itp kto ma godspodarstwo to wie o co chodzi . oczywiście nikt nie zabroni mi ubezpieczyć tych maszyn na wniosek i opłacić składki oc. Jeśli chodzi o kontrolę policji raczej powinni wiedzieć że tak jest ale oczywiście zawsze wołają polise i straszą karą jeśli mądże się wytłumaczysz że maszyna pracuje w twoim gospodarstwie i okażesz polise oc gospodarstwa to napewno odpuszczą.

  • Dopóki nie będzie wypadku i wyniku jego odszkodowań osobowych. Wtedy prawnicy udowodnią, że sytuacja wygląda inaczej…
   • Na szczęście sądy z reguły rozpatrują to na korzyść gospodarza. Jeżeli OC gospodarstwa jest płacone i pojazd nie wymaga wprost z kodeksu osobnego OC to musiał by ubezpieczyciel udowodnić że maszyna pracowała np. usługowo a nie w ramach działalności gospodarstwa.
 3. Maszyny budowlane jakim są koparko ładowarki muszą mieć ubezpieczenie OC chociaż nie mają tablicy rejestracyjnej ale OC jest na nr Vin wystawiane tak samo jak kombajny zbożowe w okresie żniw

  • Nie ma potrzeby wykupywania osobnego OC na kombajn, ponieważ zakres rolniczego OC obejmuje także tą maszynę o ile rolnik wykorzystuje kombajn na własne potrzeby. Jeśli zaś wykonuje kombajnem usługi wówczas musi wykupić osobne OC na kombajn.
 4. Ciągniki rolnicze muszą mieć oc a koparki ciągnikowe pracujące na budowach i jeżdżące na kołach nie muszą i nie mają i też jeżdżą po drogach publicznych kilka i kilkanaście kilometrów i jak to z tym bywa są równi i rowniejsi

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.