fbpx

KRIR z żądaniami wobec premiera i ministra rolnictwa ws. importu ukraińskich zbóż

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała dziś, 27 marca 2023 r., oświadczenie, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw wobec unijnych planów przedłużenia bezcłowego importu produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. 

Jak informuje KRIR, “w związku z zamieszczeniem na stronach Komisji Europejskiej projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ma na celu zniesienie cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok, samorząd rolniczy wyraża zdecydowany sprzeciw”. Jednocześnie Rada informuje, że wystąpiła 27 marca 2023 r. do Premiera RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z żądaniem zajęcia zdecydowanego stanowiska w obronie polskich rolników.  

Samasz loteria - baner

KRIR zwraca uwagę na fakt, że przedłużenie zniesienia ceł na import “owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia”, oraz “produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi” spowoduje jeszcze większe problemy na rynku produktów rolnych w Polsce i może doprowadzić do upadku polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podkreśla, że rozumie konieczność wspierania Ukrainy, ale koszty tego wsparcia nie mogą być ponoszone tylko przez rolników, którzy ponoszą wielkie straty z powodu niekontrolowanego napływu z Ukrainy do Polski zbóż, drobiu, jaj i produktów mlecznych – często dużo gorszych jakościowo, a nawet z pozostałościami niedozwolonych w UE środków ochrony roślin. Tak wielki import produktów rolnych spowodował znaczący spadek cen skupu, które, jak ocenia Rada, “w dniu dzisiejszym znajdują się poniżej poziomu opłacalności produkcji”. Takie skutki zniesienia ceł nie zostały wzięte pod uwagę podczas formułowania oceny ogłoszonego 23 lutego 2023 r. „wniosku dotyczącego ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu będącej uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony”, który zawiesza stosowanie cła oraz znosi ograniczenia ilościowe importu owoców i warzyw oraz produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych.  

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o uzupełnienie planowanej regulacji o ocenę skutków przedłużenia okresu braku ceł na polskie rolnictwo i polskie gospodarstwa rolne – ta analiza powinna być następnie uzupełniona o wskazanie w projektowanym rozporządzeniu mechanizmów rekompensat dla polskich rolników, które zdaniem KRIR będą musiały zostać wdrożone – czytamy w oświadczeniu KRIR. 

Projektowane rozporządzenie powinno zawierać również mechanizmy faktycznego, a nie fikcyjnego, tranzytu płodów rolnych z Ukrainy poza obszar Unii Europejskiej, szczególnie krajów graniczących z Ukrainą, w sposób, który nie będzie zakłócał cen skupu płodów rolnych w krajach UE, które graniczą z Ukrainą. Rozporządzenie powinno regulować kwestię zboża technicznego i eliminować nieprawidłowości, związane z jego napływem na obszar celny UE, a przede wszystkim nakładać kary na podmioty, które handlują takim zbożem. W rozporządzeniu powinny zostać wskazane mechanizmy oraz źródła ich finansowania pozwalające na lepszą kontrolę fitosanitarną napływających do Polski płodów rolnych z Ukrainy. 

Źródło: Sprzeciw samorządu rolniczego przeciwko zniesieniu cła na produkty rolne z Ukrainy 

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.