fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCena pszenicy wystrzeliła po informacji o zakazie eksportu w Indiach

Cena pszenicy wystrzeliła po informacji o zakazie eksportu w Indiach

Ubiegły tydzień minął pod znakiem solidnych wzrostów cen pszenicy zarówno na giełdzie Matif jak i za oceanem. To nie koniec; ostatnia wiadomość o wprowadzeniu zakazu eksportu pszenicy przez Indie spowodowała dalszy gwałtowny wzrost cen.

Co prawda w momencie, kiedy powstaje ten tekst, giełda w Paryżu jeszcze nie wystartowała, jednak możemy spodziewać się “wystrzału” ceny podobnie jak w Chicago, gdzie na godzinę 10.10 cena pszenicy wzrosła o 5,27 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia.

Aktualizacja: Cena pszenicy na giełdzie Matif o godzinie 12.21 wynosiła 434,75 EUR/t, co oznacza wzrost o 4,38 proc. w stosunku do ceny z piątkowego zamknięcia.

Zakaz eksportu pszenicy w Indiach został ustanowiony po fali upałów w tym kraju. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie inflacji w kraju, jednak jeszcze bardziej “naciągnie” światowy bilans pszenicy, który po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest już i tak bardzo mocno napięty. Co prawda Indie nie są jej znaczącym eksporterem, ponieważ większość ziarna trafia na rynek wewnętrzny, jednak liczono na to, że indyjskie dostawy pomogą w związku z sytuacją w rejonie Morza Czarnego.

Indyjskie władze twierdzą, że zakaz nie jest kategoryczny i może zostać zmieniony. Tymczasem został już skrytykowany przez szefów resortów rolnictwa z grupy G7.

– Jeśli wszyscy zaczną nakładać ograniczenia eksportowe lub zamykać rynki, pogłębi to kryzys – powiedział niemiecki minister żywności i rolnictwa Cem Ozdemir cytowany przec BBC.

Matif: Pszenica w poniedziałek z ponad 5-procentowym wzrostem. Mocno w górę kukurydza

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.