fbpx

Cena pszenicy wystrzeliła po informacji o zakazie eksportu w Indiach

Ubiegły tydzień minął pod znakiem solidnych wzrostów cen pszenicy zarówno na giełdzie Matif jak i za oceanem. To nie koniec; ostatnia wiadomość o wprowadzeniu zakazu eksportu pszenicy przez Indie spowodowała dalszy gwałtowny wzrost cen.

Co prawda w momencie, kiedy powstaje ten tekst, giełda w Paryżu jeszcze nie wystartowała, jednak możemy spodziewać się “wystrzału” ceny podobnie jak w Chicago, gdzie na godzinę 10.10 cena pszenicy wzrosła o 5,27 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia.

Aktualizacja: Cena pszenicy na giełdzie Matif o godzinie 12.21 wynosiła 434,75 EUR/t, co oznacza wzrost o 4,38 proc. w stosunku do ceny z piątkowego zamknięcia.

Zakaz eksportu pszenicy w Indiach został ustanowiony po fali upałów w tym kraju. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie inflacji w kraju, jednak jeszcze bardziej “naciągnie” światowy bilans pszenicy, który po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest już i tak bardzo mocno napięty. Co prawda Indie nie są jej znaczącym eksporterem, ponieważ większość ziarna trafia na rynek wewnętrzny, jednak liczono na to, że indyjskie dostawy pomogą w związku z sytuacją w rejonie Morza Czarnego.

Indyjskie władze twierdzą, że zakaz nie jest kategoryczny i może zostać zmieniony. Tymczasem został już skrytykowany przez szefów resortów rolnictwa z grupy G7.

– Jeśli wszyscy zaczną nakładać ograniczenia eksportowe lub zamykać rynki, pogłębi to kryzys – powiedział niemiecki minister żywności i rolnictwa Cem Ozdemir cytowany przec BBC.

Matif: Pszenica w poniedziałek z ponad 5-procentowym wzrostem. Mocno w górę kukurydza

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.