fbpx

Czy to koniec podwyżek cen zbóż na Matifie? “Ratunek” dla cen pszenicy może przyjść z egzotycznego kierunku

Rzepak swój rajd w górę zakończył już kilka dni temu, zaś w przypadku pszenicy i kukurydzy stało się to w piątek. Jakie czynniki będą decydowały o ruchach cenowych w najbliższych dniach i jakie są możliwe scenariusze?

Wzrosty cen zbóż w ostatnim czasie mogliśmy zawdzięczać przede wszystkim redukowanym w obliczu suszy prognozom zbiorów w USA i na niektórych obszarach Europy, niepewnością związaną z przedłużeniem umowy zbożowej czy wzrostom cen na rynku ropu naftowej, choć wysoka podaż rosyjskiej pszenicy wysokie zbiory soi w Brazylii czy zwalniająca światowa gospodarka hamowały większe wzrosty. W zeszłym tygodniu pojawiły się jednak dodatkowe wieści, które wpłynęły spadkowo na ceny; przede wszystkim chodzi o poprawę pogody w USA i publikację Agencji Ochrony Środowiska (EPA) mandatów produkcji biopaliw, które wbrew oczekiwaniu analityków nie pobudzą rynku biodiesla i bioetanolu.

Ceny zamknięcia 16 czerwca 23 czerwca Zmiana w EUR/t w ct/buszel zmiana procentowa
Matif pszenica 23 września w EUR/t 238,75 247,00 +8.25 +3,5
Matif rzepak 23 sierpnia w EUR/t 473,50 431,00 -42,50 -9,0
Matif kukurydza 23 sierpnia w EUR/t 237,25 245,25 +8.00 +3,4
CBoT pszenica 23 lipca ct/bu 688,00 722,25 +45.25 +6,6
CBoT soja 23 lipca ct/bu 1466,50 1494,50 +28.00 +1,9
CBoT kukurydza 23 lipca ct/bu 640,25 630,75 -9,5 -1,5
EUR/USD 1,0966 1,0884 -0,0082 -0,7

Zmiany notowań zbóż i oleistych w tygodniu 16-23 czerwca 2023

Rzepak

Jeśli chodzi o europejski rzepak, nadal wysokie są zapasy końcowe ziarna, a prognozy zbiorów w UE pomimo suszy nadal są zadowalające. Na rynku ciąży nadal presja chińskiego biodiesla wytwarzanego z odpadów tłuszczowych. Ponadto jeżeli korytarz zbożowy przestanie funkcjonować, możemy znów spodziewać się perturbacji na europejskim rynku spowodowanych importem z Ukrainy.

– Listopadowy kontrakt futures na giełdzie Euronext zamknął się w piątek na poziomie 438,75 EUR/t i teraz ma potencjał do korekty po dużych stratach z poprzednich dni. Jest jednak mało prawdopodobne, aby listopadowe kontrakty terminowe ponownie wzrosły do ​​477 EUR w nadchodzących tygodniach – informuje serwis Kaack.

Pszenica

Tutaj na cenach będą ciążyły poprawiające się warunki pogodowe w obszarach dotychczas dotkniętych suszą. Na niektóre z nich deszcze nadciągnęły na tyle wcześnie, żeby jeszcze uratować plony. Rosja może w nadchodzącym sezonie osiągnąć nawet rekordowy eksport, co także nie wróży dobrze cenom. Kolejny czynnik to spadająca produkcja zwierząt w Unii Europejskiej generujący coraz mniejszy popyt na zboża paszowe.

Serwis Kaack zwraca uwagę na wydarzenia w regionie Morza Czarnego. – Wagnerowcy Prigożyna przejęli na krótko kontrolę nad centrum logistycznym Rostów nad Donem, które również transportuje dużą część eksportu pszenicy do portów nad Morzem Czarnym. Blokada szlaków wodnych i kolejowych poważnie ograniczyłaby rosyjskie możliwości eksportowe i prawdopodobnie doprowadziłaby do znacznego wzrostu cen w poniedziałek. Chociaż ten scenariusz został zażegnany, premia za ryzyko dla sytuacji na Morzu Czarnym powinien jednak wzrosnąć po wydarzeniach z ostatnich dni i wesprzeć rynek pszenicy – przewiduje.

Istotny będzie także przebieg pogody w USA, jednak “ratunek” dla cen pszenicy może przyjść z jeszcze bardziej egzotycznego kierunku. W Indiach pomimo prognoz mówiących o zbiorach na poziomie 113 mln ton pszenicy, prawdopodobnie zebrano o 10 mln ton ziarna mniej. W związku z tym indyjski rząd bierze pod uwagę zmniejszenie podatku na import ziarna. Indyjski popyt importowy na poziomie nawet 10 mln ton mógłby poważnie wpłynąć na ceny ziarna w nadchodzącym sezonie.

Zobacz także: 

Jest zgoda na wypłatę unijnej pomocy dla polskich rolników. To jednak nie wszystko

Źródło informacji: Kaack

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.