fbpx

A może rzucić uprawę i posadzić las?

ARiMR informuje, że od 1 czerwca do końca lipca będzie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach zalesiania gruntów rolnych, tworzenia zadrzewień śródpolnych, zakładania systemów rolno-leśnych i zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych.

Jak informuje Agencja, jeden formularz umożliwia ubieganie się o wsparcie na:

1)  zalesianie – wykonanie zalesienia oraz jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach objętych jednym planem zalesienia;

2)  zadrzewienie – tworzenie zadrzewienia i jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach tworzących jeden zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha oraz szerokości co najmniej 4 m i nie większej niż 20 m;

3)  zakładanie systemów rolno-leśnych – założenie systemów rolno-leśnych i ich ochronę przed zniszczeniem, na gruntach tworzących zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy zostaną posadzone:

  • na gruncie, na którym prowadzona jest działalność rolnicza,
  • w formie jednego lub dwóch rzędów oddalonych od kolejnych nasadzeń w formie jednego lub dwóch rzędów o co najmniej 10 metrów i nie więcej niż 30 metrów – w przypadku gruntów ornych;
  • w odległości co najmniej 3 metrów od siebie;

4) zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych – realizację inwestycji wraz z ochroną przed zniszczeniem w lasach prywatnych, na gruntach objętych planem inwestycji.

W tym roku w ramach płatności wsparcia na zalesienie można otrzymać: 16 059 zł/ha zalesiania w warunkach korzystnych, 17 436 zł/ha na zalesienie na terenie o nachyleniu powyżej 12 st., 19,70 zł/mb ogrodzenia, 2428 zł/ha za zabezpieczenie drzew i krzewów repelentami, 2210 zł/ha za zabezpieczenie drzew i krzewów trzema palikami, 1829 zł/ha za zabezpieczenie ich wełną owczą i 2362 zł/ha zabezpieczenia ich osłonkami.

Premie pielęgnacyjne wyglądają następująco: 1377 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych, 1 584 zł/ha Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12 st., 972 zł/ha Na gruntach z wykorzystaniem sukcesji naturalnej, 1 264 zł/ha Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° z wykorzystaniem sukcesji naturalnej.

Premie zalesieniowe to 1 438 zł/ha premii zalesieniowej do gruntów rolnych i 1 438 zł/ha premii zalesieniowej do gruntów z wykorzystaniem sukcesji naturalnej.

Dofinansowanie można dostać do maksymalnie 40 ha, zaś wnioski będą przyjmowane tylko drogą internetową. Więcej informacji na stronie ARiMR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.