Zmiana przepisów dotyczących egzekucji komorniczych pilnie potrzebna

fot. K. Drozd

Samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa  o zmianę przepisów umożliwiających komornikom sprzedaż nieruchomości rolnych każdemu biorącemu udział w licytacji. Zdaniem KRIR w takich licytacjach powinni brać udział jedynie rolnicy spełniający wszystkie kryteria zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Wg. KRIR nieruchomości rolne zakupione na raty od KOWR, które nie są spłacane, powinny w ramach rozliczenia zadłużenia wracać do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Izby rolnicze uważają, że takie rozwiązania mogłyby przyczynić się do rozwoju gospodarstw indywidualnych i co równie ważne zahamować swobodny handel ziemią rolniczą, na który obecnie pozwalają licytacje komornicze, w świetle obowiązującego prawa.

– Prawo w zakresie obrotu nieruchomościami powinno być ujednolicone i obowiązywać wszystkich jednakowo, bez względu czy działka jest nabywana w przetargu ograniczonym organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w wyniku sprzedaży w obrocie prywatnym, czy w licytacjach komorniczych. Także informacja o licytacji nieruchomości rolnych przez komorników nie jest szerzej ogłaszana, przez co wiedzę o tym mają głównie handlarze nieruchomościami. Najbardziej w tym wszystkim poszkodowani są miejscowi rolnicy indywidualni, którzy chętnie przystąpiliby do licytacji w celu powiększenia własnych gospodarstw, jednakże nie są w stanie konkurować z firmami zajmującymi się obrotem nieruchomości – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności