fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeWiększe pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw? Ministerstwo informuje

Większe pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw? Ministerstwo informuje

Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej wnioskowało do resortu rolnictwa o podwyższenie do poziomu 150 tysięcy złotych dofinansowania na restrukturyzację małych gospodarstw.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że jest to niemożliwe, ponieważ zgodnie z załącznikiem nr II rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, maksymalna kwota pomocy dla małych gospodarstw wynosi 15 tys. euro, co stanowi maksymalną kwotę pomocy przyznawanej dla operacji typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” określoną w § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” PROW 2014-2020.

Natomiast, jak podkreśla MRiRW, posiadacze mniejszych gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o pomoc w ramach interwencji „Rozwój małych gospodarstw” zaprogramowanej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – pomoc kierowaną do rolników posiadających gospodarstwa rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 25 tys. euro.

– Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw, który zostanie osiągnięty, w szczególności, poprzez: powiązanie produkcji ze sprzedażą (skrócenie łańcucha dostaw), zmianę profilu produkcji, poprawę jakości produkcji, zwiększenie wartości dodanej produktu. Zakłada się, że realizacja założeń biznesplanu powinna doprowadzić do osiągnięcia wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej (w stosunku do wartości bazowej).
Wsparcie będzie przyznawane w formie ryczałtu, na realizację biznesplanu, w którym zostaną określone koszty operacji – wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według planów resortu rolnictwa  płatność ryczałtowa ma być wypłacana w dwóch ratach. Wysokość ryczałtu (maksymalnie 85 proc. kosztów operacji) będzie wynosić: 150 tys. zł – dla gospodarstw rozpoczynających działalność w zakresie wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) oraz dla gospodarstw prowadzących produkcję ekologiczną lub 100 tys. zł – dla pozostałych gospodarstw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.