fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUnia Europejska podwoiła import zbóż

Unia Europejska podwoiła import zbóż

Jak podaje serwis e-WGT, w pierwszych 27 tygodniach sezonu 2022/2023 do krajów Unii Europejskiej trafiło łącznie 20,97 mln ton zbóż wobec 10,43 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Co nie powinno dziwić, kraje Wspólnoty zaimportowały najwięcej kukurydzy, bo aż 14,67 mln ton (70 proc. udziału), m.in. ze względu na nieurodzaj. Pszenicy i mąki zaimportowano 4,84 mln ton (23-procentowy udział).

Najwięcej kukurydzy trafiło do Wspólnoty z Brazylii – 6,82 mln ton (46,5 proc.) i Ukrainy – 6,76 mln ton (46,1 proc.). Daleko w tyle znalazły się kolejne Kanada, Serbia i RPA (odpowiednio 0,35, 0,34 i 0,09 mln ton).

– Pszenica miękka (4,18 mln ton) pochodzi najczęściej z Ukrainy (64 proc.), Wielkiej Brytanii (15 proc.), Kanady (6 proc.), Rosji (5 proc.) i Serbii (4 proc.). Pszenica durum (0,49 mln ton) najczęściej sprowadzana jest z Kanady (61 proc.), Australii (11 proc.), oraz z USA i Ukrainy – po ok. 10 proc. – informuje e-WGT.

3 KOMENTARZE

  1. Ograniczenia środków ,zawyżanie parametrów żeby oskubać rolnika a zboże techniczne z Ukrainy nie nadające się nawet na pasze sprzedają do młynów ale władza woli państwo uzależnić bo lepiej kupić od obcego a swojego zniszczyć .podobny przykład z prądem budowę wiatraków zablokowali nie zatwierdzając ustawy a teraz połowę prądu kupują z Niemiec i Szwecji .Dramat i nieporozumienie ale w końcu mają w tym jakiś cel .

  2. Pytam się… Po co te wszelkie ograniczenia dla polskich rolników. Substancje czynne masowo się wycofuje bo bee i nie zdrowe, nawożenie trzeba pilnować żeby Pan czy Pani z agencji czy piorinu się nie przyczepiły. A po tym wszystkim wjeżdża kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy ton zboża z ua czy innego nie kontrolowanego rynku i jest fajnie zdrowo i ok. Tak o nas dbają nasi rządzący.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.