fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRynek zbóż: Wtorek spokojny na Matif, lecz ze spadkami za oceanem

Rynek zbóż: Wtorek spokojny na Matif, lecz ze spadkami za oceanem

Lepsze prognozy upraw w USA i wznowienie ukraińskiego eksportu drogą morską spowodowały duże spadki cen zbóż i oleistych za oceanem. Na Matifie zboża i rzepak lekko zyskiwały m.in. dzięki osłabieniu euro wobec dolara.

Pszenica zyskała na Matifie wczoraj 0,89 proc., co pozwoliło osiągnąć cenę na poziomie 339 euro za tonę. Wzrost cen kukurydzy z nowych zbiorów wyniósł 0,94 proc., a rzepaku 0,84 proc., co dało ceny odpowiednio 323,25 i 656,75 euro za tonę. Notowania kukurydzy w Europie wspierane są także złymi warunkami pogodowymi, które gaszą nastroje związane z tegorocznymi zbiorami.

Za oceanem spadki: cena canoli w Winnipeg spadła o 4,97 proc.(w poniedziałek giełda w Winnipeg nie funkcjonowała, stąd wczoraj “odrabianie strat” i tak duży spadek notowań) , a pszenicy w Chicago o 3,19 proc. Staniała również kukurydza, o 2,59 proc. oraz soja o 1,57 proc.

Jeśli chodzi o informacje warte odnotowania, to, jak informuje serwis e-WGT, 1 sierpnia po raz pierwszy od początku wojny z portu Odessy w kierunku Libanu wypłynął statek z 26 tys. ton ukraińskiej kukurydzy. Już 2 sierpnia statek dopłynął do Stambułu, gdzie przejdzie inspekcję, po której otrzyma pozwolenie na kontynuowanie rejsu. Oczekuje się, że zgodnie z umową zawartą w Turcji 22 lipca z portów Ukrainy bezpiecznymi korytarzami będą codziennie wychodziły 3 statki.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.