fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRosyjskie dostawy blokują wzrost cen pszenicy. Do UE napływa też tania kukurydza

Rosyjskie dostawy blokują wzrost cen pszenicy. Do UE napływa też tania kukurydza

W czwartek wzrosty cen zbóż wyhamowały. Pszenica staniała na paryskim Matifie o 1,5 euro na tonie osiągając cenę 352,25 EUR/t. O taką samą kwotę staniała kukurydza, której notowania zamknęły się na poziomie 337,5 EUR/t.

Korekty związane z niepokojami o umowę zbożową są już za nami. Głównym czynnikiem determinującym ceny pszenicy na światowych giełdach jest obecnie podaż tańszego rosyjskiego ziarna. Dobrym przykładem jest algierski przetarg, w którym oferty z Rosji zdecydowanie wyprzedziły oferty europejskie, co w rezultacie doprowadziło do wczorajszej obniżki. Jednak pomimo rekordowych zbiorów w Rosji jak na razie problemem jest eksport zebranego zboża; w sierpniu i wrześniu, m.in. ze względu na wysoki podatek od eksportu, Rosja wyeksportowała od 25 do 30 proc. mniej ziarna niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Co z kukurydzą? Jej ceny są z kolei mocno powiązane z ceną pszenicy. Ponadto dostawy z Ameryki Południowej wywierają presję na spadek cen na giełdzie Matif.

– W porównaniu z pszenicą paszową kukurydza jest zbyt droga dla europejskiego przemysłu mieszanek paszowych, a podaż jest wystarczająca. Przede wszystkim na europejskie rynki trafia zagraniczna kukurydza i powoduje spadek cen – informuje portal Kaack.

Jedynie cena rzepaku wczoraj wzrosła o 4,5 EUR/t do 611,75 EUR/t, co podyktowane jest podwyżkami na rynku olejów roślinnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.