fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeRolnicy zachowujący gospodarstwo w wieku emerytalnym nie będą musieli opłacać składki KRUS?

Rolnicy zachowujący gospodarstwo w wieku emerytalnym nie będą musieli opłacać składki KRUS?

27 kwietnia 2022 roku na posiedzeniu połączonych Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Po poprawce zgłoszonej przez Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” poseł Teresę Hałas, Komisje opowiedziały się za możliwością przejścia na emeryturę rolniczą i zachowaniem prawa do ziemi bez żadnych dodatkowych warunków takich jak konieczność dalszego opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

– Projekt nowelizacji ustawy zawiera m.in. przepisy pozwalające na brak konieczności przekazywania ziemi rolniczej w zamian emeryturę rolniczą. Jest to postulat NSZZ RI „Solidarność” przedkładany przez Związek konsekwentnie kolejnym szefom rządu, ministrom rolnictwa, a także prezydentowi RP, z którym Związek podpisał w tej sprawie Umowę Programową – informuje NSZZ RI ,,Solidarność’’

W rządowym projekcie ustawy warunkiem zatrzymania ziemi po przejściu na emeryturę jest konieczność dalszego odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne przez rolnika – emeryta, na co nie zgadza się NSZZ RI „Solidarność”. Według  rolniczej „Solidarność” nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.