fbpx

Rolnicy zachowujący gospodarstwo w wieku emerytalnym nie będą musieli opłacać składki KRUS?

27 kwietnia 2022 roku na posiedzeniu połączonych Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Po poprawce zgłoszonej przez Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” poseł Teresę Hałas, Komisje opowiedziały się za możliwością przejścia na emeryturę rolniczą i zachowaniem prawa do ziemi bez żadnych dodatkowych warunków takich jak konieczność dalszego opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Samasz loteria - baner

– Projekt nowelizacji ustawy zawiera m.in. przepisy pozwalające na brak konieczności przekazywania ziemi rolniczej w zamian emeryturę rolniczą. Jest to postulat NSZZ RI „Solidarność” przedkładany przez Związek konsekwentnie kolejnym szefom rządu, ministrom rolnictwa, a także prezydentowi RP, z którym Związek podpisał w tej sprawie Umowę Programową – informuje NSZZ RI ,,Solidarność’’

W rządowym projekcie ustawy warunkiem zatrzymania ziemi po przejściu na emeryturę jest konieczność dalszego odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne przez rolnika – emeryta, na co nie zgadza się NSZZ RI „Solidarność”. Według  rolniczej „Solidarność” nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.