fbpx

Przędziorek chmielowiec w burakach coraz liczniejszy – jak zwalczać?

IOR-PIB informuje, że w plantacjach buraka cukrowego coraz liczniej widoczny jest przędziorek chmielowiec, który pojawił się masowo na roślinach. Objawy żerowania szkodnika mogą być mylone m.in. z niedoborem niektórych składników pokarmowych.

Masowe występowanie przędziorka chmielowca monitoring IOR-PIB wykazał w województwie wielkopolskim oraz opolskim w powiatach: krotoszyńskim, rawickim, średzkim, nowotomyskim, szamotulskim, grodziskim, czempińskim, gnieźnieńskim, ostrowskim, leszczyńskim, nyskim.

Samasz loteria - baner

Średnio na jednym liściu stwierdzono 7-10 dorosłych osobników roztocza. Przędziorek chmielowiec w ciągu roku może dawać w zależności od warunków 4-10 pokoleń, co oznacza że jest to szkodnik dużym potencjale rozrodczym i tym samym szkodliwości przy masowym pojawie. Do zwalczania stadiów ruchomych roztoczy w buraku cukrowym dopuszczony jest preparat Ortus 05 SC.

Na pierwszy rzut oka objawy żerowania można pomylić z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak np. magnez, czy uszkodzeniami powodowanymi przez wciornastki. Zwłaszcza, że obecnie wciornastki także wykasują wzmożoną aktywność i są obecne w różnych uprawach, także w plantacjach buraka cukrowego.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.