fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinPrzędziorek chmielowiec w burakach coraz liczniejszy – jak zwalczać?

Przędziorek chmielowiec w burakach coraz liczniejszy – jak zwalczać?

IOR-PIB informuje, że w plantacjach buraka cukrowego coraz liczniej widoczny jest przędziorek chmielowiec, który pojawił się masowo na roślinach. Objawy żerowania szkodnika mogą być mylone m.in. z niedoborem niektórych składników pokarmowych.

Masowe występowanie przędziorka chmielowca monitoring IOR-PIB wykazał w województwie wielkopolskim oraz opolskim w powiatach: krotoszyńskim, rawickim, średzkim, nowotomyskim, szamotulskim, grodziskim, czempińskim, gnieźnieńskim, ostrowskim, leszczyńskim, nyskim.

Średnio na jednym liściu stwierdzono 7-10 dorosłych osobników roztocza. Przędziorek chmielowiec w ciągu roku może dawać w zależności od warunków 4-10 pokoleń, co oznacza że jest to szkodnik dużym potencjale rozrodczym i tym samym szkodliwości przy masowym pojawie. Do zwalczania stadiów ruchomych roztoczy w buraku cukrowym dopuszczony jest preparat Ortus 05 SC.

Na pierwszy rzut oka objawy żerowania można pomylić z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak np. magnez, czy uszkodzeniami powodowanymi przez wciornastki. Zwłaszcza, że obecnie wciornastki także wykasują wzmożoną aktywność i są obecne w różnych uprawach, także w plantacjach buraka cukrowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.