fbpx

Pszenica ozima na glebie lekkiej – jak nawozić wiosną. Druga i trzecia dawka

Jak nawozić pszenicę  na glebach lekkich? Co zastosować na trzecią dawkę nawożenia w pszenice jakościowe? Sprawdzamy kilkanaście wariantów nawożenia azotem na lekkiej glebie – który daje najlepsze wyniki?

Gleby lekkie mają do siebie, że wprawdzie są dobrze napowietrzone, natlenione, ale też przepuszczalne, tzn., że słabo zatrzymują wodę i przede wszystkim są w sposób naturalny ubogie w materie organiczną. Dlatego na glebach lekkich szczególnie musimy zadbać o dobre odżywienie roślin.

Samasz loteria - baner

Jak nawozić pszenicę na słabej glebie z dobrym wynikiem plonowania, czyli ekonomicznie i efektywnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie odwiedziłam, tym razem wiosną, poletka doświadczalne (trzeci rok badań ) w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Lipniku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To tutaj Yara Poland sprawdza wpływ 12 różnych wariantów nawożenia azotem na plon pszenicy. Na całym polu stosowana jest jednakowa ochrona fungicydowa oraz jednakowa ochrona herbicydowa i insektycydowa (zgodnie z sygnalizacją). Nawożenie fosforem i potasem aplikowane jest zgodnie z analizą gleby w te składniki, rośliny nie są dokarmiane dolistnie.

Tam gdzie stosowano azot oraz dodatkowo siarkę czy w postaci nawozu YaraBela SULFAN, czy YaraMila POWER NPK 20-7-10 z dodatkiem siarki uzyskano najwyższe wyniki pod względem wielkości plonu i jego jakości.

Jeśli zastanawiamy się jak nawozić pszenicę na glebach lekkich to odpowiednim rozwiązaniem jest użycie YaraMila POWER NPK 20-7-10 – to nazwóź z grupy nitrofosek. Wskazują na to wyniki doświadczenia w Lipnikach. W kombinacji nawożenia, w której stosowano YaraMila POWER uzyskano najlepsze wyniki dla wielości i jakości plonu pszenicy ozimej.

Pszenica ozima bardzo dobrze reagowała na zastosowanie w pierwszej dawce nawozu typu nitrofoska, w którym dostarczono azot (w formie saletrzanej), fosfor, potas oraz siarkę. Dzięki siarce azot jest lepiej wykorzystany. Siarka poprawia wchłanianie azotu i u zbóż prowadzi do zwiększenia obsady kłosów. W efekcie nawożenie siarką przekłada się na wzrost plonu ziarna i zawartości białka w ziarnie. Podstawowe nawożenie pszenicy siarką wykonuje się wraz z pierwszą dawką nawożenia azotowego i tak też postąpiono w RSD w Lipniku. Wprawdzie zboża są grupą roślin, która nie ma wysokich wymagań względem siarki. Potrzeby pokarmowe pszenicy wobec siarki to ok. 4,5 kg S/t ziarna plus odpowiednia masa słomy. Jednak nie można zapomnieć o nawożeniu siarką, zwłaszcza na glebach ubogich w ten składnik. Potwierdzają to wyniki z wariantami nawożenia, w których stosowano nawozy z dodatkiem siarki. Bowiem obok YaraMila POWER NPK 20-7-10 kombinacje z nawozem YaraBela SULFAN także wysuwały się na prowadzenie, jeśli chodzi o wyniki wielkości i jakości plonu pszenicy. Także ten nawóz – YaraBela SULFAN, eksperci z Yara Poland polecają na trzecią dawkę w pszenice jakościowe.

12 wariantów nawożenia azotem

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.