fbpx

Pszenica ozima na glebie lekkiej – jak nawozić wiosną. Druga i trzecia dawka

Jak nawozić pszenicę  na glebach lekkich? Co zastosować na trzecią dawkę nawożenia w pszenice jakościowe? Sprawdzamy kilkanaście wariantów nawożenia azotem na lekkiej glebie – który daje najlepsze wyniki?

Baner Kuhn

Gleby lekkie mają do siebie, że wprawdzie są dobrze napowietrzone, natlenione, ale też przepuszczalne, tzn., że słabo zatrzymują wodę i przede wszystkim są w sposób naturalny ubogie w materie organiczną. Dlatego na glebach lekkich szczególnie musimy zadbać o dobre odżywienie roślin.

Jak nawozić pszenicę na słabej glebie z dobrym wynikiem plonowania, czyli ekonomicznie i efektywnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie odwiedziłam, tym razem wiosną, poletka doświadczalne (trzeci rok badań ) w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Lipniku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To tutaj Yara Poland sprawdza wpływ 12 różnych wariantów nawożenia azotem na plon pszenicy. Na całym polu stosowana jest jednakowa ochrona fungicydowa oraz jednakowa ochrona herbicydowa i insektycydowa (zgodnie z sygnalizacją). Nawożenie fosforem i potasem aplikowane jest zgodnie z analizą gleby w te składniki, rośliny nie są dokarmiane dolistnie.

Tam gdzie stosowano azot oraz dodatkowo siarkę czy w postaci nawozu YaraBela SULFAN, czy YaraMila POWER NPK 20-7-10 z dodatkiem siarki uzyskano najwyższe wyniki pod względem wielkości plonu i jego jakości.

Jeśli zastanawiamy się jak nawozić pszenicę na glebach lekkich to odpowiednim rozwiązaniem jest użycie YaraMila POWER NPK 20-7-10 – to nazwóź z grupy nitrofosek. Wskazują na to wyniki doświadczenia w Lipnikach. W kombinacji nawożenia, w której stosowano YaraMila POWER uzyskano najlepsze wyniki dla wielości i jakości plonu pszenicy ozimej.

Baner Kioti
SDF baner

Pszenica ozima bardzo dobrze reagowała na zastosowanie w pierwszej dawce nawozu typu nitrofoska, w którym dostarczono azot (w formie saletrzanej), fosfor, potas oraz siarkę. Dzięki siarce azot jest lepiej wykorzystany. Siarka poprawia wchłanianie azotu i u zbóż prowadzi do zwiększenia obsady kłosów. W efekcie nawożenie siarką przekłada się na wzrost plonu ziarna i zawartości białka w ziarnie. Podstawowe nawożenie pszenicy siarką wykonuje się wraz z pierwszą dawką nawożenia azotowego i tak też postąpiono w RSD w Lipniku. Wprawdzie zboża są grupą roślin, która nie ma wysokich wymagań względem siarki. Potrzeby pokarmowe pszenicy wobec siarki to ok. 4,5 kg S/t ziarna plus odpowiednia masa słomy. Jednak nie można zapomnieć o nawożeniu siarką, zwłaszcza na glebach ubogich w ten składnik. Potwierdzają to wyniki z wariantami nawożenia, w których stosowano nawozy z dodatkiem siarki. Bowiem obok YaraMila POWER NPK 20-7-10 kombinacje z nawozem YaraBela SULFAN także wysuwały się na prowadzenie, jeśli chodzi o wyniki wielkości i jakości plonu pszenicy. Także ten nawóz – YaraBela SULFAN, eksperci z Yara Poland polecają na trzecią dawkę w pszenice jakościowe.

12 wariantów nawożenia azotem

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.