reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Protest do unijnego komisarza ds. rolnictwa w sprawie nowych stref ASF

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystosował do Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich protest wobec zmian wprowadzonych Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) nr 2021/1268 z 29.07.2021 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

– W związku z ogniskiem ASF u świń w miejscowości Rybno Osada, gmina Rybno w powiecie działdowskim (17 świń) oraz miejscowości Radomno, gm. Nowe Miasto Lubawskie w powiecie nowomiejskim (9 świń), w strefie czerwonej tj. obszarze objętym ograniczeniami III zostały umieszczone całe powiaty: nowomiejski, iławski, działdowski oraz nidzicki i południowa część ostródzkiego tj. gminy Grunwald, Dąbrówno, Ostróda wraz z miastem Ostróda. W rezultacie w obszarze objętym ograniczeniami III w województwie warmińsko-mazurskim znalazło się około 450 tysięcy świń zlokalizowanych w około 1800 gospodarstwach. Samorząd rolniczy z województwa warmińsko-mazurskiego stanowczo sprzeciwia się wyznaczeniu w województwie warmińsko-mazurskim nowych stref objętych ograniczeniami III w odległości aż 40 km od stwierdzonych, w/w ognisk ASF u świń – mówi Romuald Tański, prezes WMIR.

reklama
Baner Sumiagro

– III strefa ograniczeń oznacza dla producentów żywca wieprzowego poważne straty finansowe, ponieważ nieliczne zakłady skupujące surowiec obniżają cenę wiedząc, że rolnicy nie mają wyboru i muszą sprzedać towar właśnie im. W porównaniu z województwem warmińsko-mazurskim można wskazać strefy w województwie mazowieckim, czy wielkopolskim, które sięgają na odległość 10-20 km, maksymalnie 20-25 km od ogniska, nie zaś tak daleko jak w naszym województwie – dodaje Marek Kuźniewski, wiceprezes WMIR

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Według izby rolniczej jest to wysoce niesprawiedliwe i dyskwalifikujące oraz naraża warmińsko-mazurskich hodowców trzody na wysokie straty finansowe.  Jak podkreśla WMIR jest to przykład nierównego traktowania producentów żywca wieprzowego z różnych rejonów Polski.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale
reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI