fbpx

Całkowite odejście od obowiązku ugorowania, ale nie tylko. KE powoli ulega rolnikom

Całkowite odejście od obowiązku ugorowania, brak kar dla rolników nie spełniających norm środowiskowych to część ustępstw Komisji Europejskiej wobec protestujących w całej Europie rolników. O sprawie informuje RMF24.

Komisarz Janusz Wojciechowski w rozmowie z korespondentką RMF24 poinformował, że Komisja Europejska przychyliła się do części postulatów europejskich rolników. Są to zmiany w Zielonym Ładzie:

– całkowite odejście od obowiązku ugorowania (rezygnacja z narzucania konieczności uprawy roślin motylkowych lub bobowatych);

– rezygnacja (tylko w tym roku) z nakładania na rolników nie spełniających norm środowiskowych i klimatycznych kar polegających na zmniejszaniu dopłat bezpośrednich;

– możliwość wyboru okresu stosowania płodozmianu przez państwo członkowskie;

– wyłączenie z warunków środowiskowych gospodarstw do 10 ha.

Komisarz Wojciechowski zapowiedział też, że będzie wnioskował do Komisji Europejskiej o przedłużenie możliwości udzielania rolnikom pomocy publicznej na zasadzie przyjętej po wybuchu wojny na Ukrainie, czyli pomocy uzasadnionej stratami poniesionymi przez rolników w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Warto tu przypomnieć, że zmiany, które Komisja Europejska wprowadziła, są zbieżne z deklaracjami komisarza Wojciechowskiego złożonymi podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.