fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Cena pszenicy na czwartkowej sesji mocno w górę

Matif: Cena pszenicy na czwartkowej sesji mocno w górę

Ceny pszenicy z nowych zbiorów bardzo mocno rosły podczas czwartkowych sesji po obu stronach Atlantyku. Na paryskim Matifie jej cena wzrosła o ponad 3 proc. do 413,75 EUR/t. Jeszcze mocniej zdrożała pszenica w Chicago, bo o prawie 6 proc.

Skąd tak duże podwyżki?

– Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył bardziej niż oczekiwano prognozy amerykańskich zapasów starych i nowych upraw, podobnie jak światowe zapasy pszenicy w nowym sezonie – informuje e-WGT.

Zdrożała w Paryżu także kukurydza, ta z nowych zbiorów o ponad 3 proc. do 358,75 EUR/t, zbliżając się tym samym do cen kukurydzy z poprzedniego sezonu (363,5 EUR/t).

– W czwartek mocno drożała też kukurydza. Wprawdzie USDA podniósł prognozę światowych zbiorów i zapasów w obecnym sezonie, ale o 3 proc. (-35 mln ton) zmniejszył (r/r) zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23. Konsekwencją mniejszych oczekiwanych zbiorów będzie spadek globalnych zapasów tego zboża w kolejnym sezonie. W przypadku nasion oleistych, USDA pokazał gorszy niż w kwietniu obraz światowego bilansu tych nasion w kończącym się sezonie 2021/22. Za to prognoza na nowy sezon jest bardzo optymistyczna, bo zakłada ponad 8 proc. wzrost (r/r) produkcji i aż 15 proc. wzrost zapasów końcowych nasion oleistych w sezonie 2022/23 – podał serwis e-WGT

O ile cena rzepaku na Matifie pozostała niemal bez zmian, to canola zdrożała w Winnipeg o 3,23 proc.

Niemal bez zmian w stosunku do środowej sesji pozostały ceny ropy; brent kosztowała 107,45, a WTI 106,13 USD za baryłkę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.