fbpx

Polscy rolnicy zbiorą mniej zbóż z hektara. Najnowsza prognoza MARS

Opublikowana wczoraj prognoza MARS wskazuje na niższe średnio niż w zeszłym roku plony zbóż w Polsce. W przypadku pszenicy ma być to średnio 5,27 t/ha wobec 5,38 t/ha w zeszłym roku przy średniej pięcioletniej na poziomie 5,1 t/ha.

W prognozie podkreślono dobre warunki do rozwoju upraw.

Samasz loteria - baner

Warunki pogodowe

– W większości regionów Polski ciepła pogoda i umiarkowane opady deszczu pomogły zredukować nadmiar wody w glebie, co zaowocowało korzystnymi warunkami dla rozwoju upraw, umożliwiając prace polowe i umożliwiając rozpoczęcie kampanii siewnych. Na wschodzie zbyt mokre gleby nadal utrudniają lokalnie prace polowe. Wysokie temperatury przy wystarczającym zaopatrzeniu w wodę przyspieszyły rozwój fenologiczny, ale także zwiększyły presję szkodników. Rzepak ozimy kwitnie obecnie około 2 tygodnie wcześniej, co zwiększa jego podatność na przymrozki – czytamy w raporcie.

Prognozy plonów

Plony jęczmienia ogółem mają się kształtować w tym roku na poziomie 4,39 t/ha wobec 4,49 t/ha w zeszłym roku. Średnia pięcioletnia to 4,14 t/ha. Dla jęczmienia ozimego ma to być odpowiednio 4,92, 5,09 i 4,87 t/ha, zaś dla jarego 3,77, 3,79 i 3,65 t/ha.

Dla żyta średni plon prognozowany jest na 3,59 t/ha przy 3,55 t/ha w zeszłym roku. Dla pszenżyta jest to odpowiednio 4,28 i 4,48 t/ha.

Plon rzepaku prognozowany jest na 3,28 t/ha przy 3,38 t/ha w zeszłym roku i 3,19 t/ha średnio z ostatnich pięciu lat.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.