fbpx
Strona głównaPolecamyAkademia nawożeniaLiście buraka wykorzystaj do użyźnienia gleby

Liście buraka wykorzystaj do użyźnienia gleby

Wartość stanowiska po zbiorze buraków cukrowych wzrasta, jeśli przyorane zostaną ich liście.

Plon liści jest zróżnicowany, w zależności od warunków glebowych i przebiegu pogody w okresie wegetacji, jak też dawek nawozów, zwłaszcza późno stosowanego azotu oraz porażenia  roślin  przez choroby (głównie chwościka) i szkodniki.

W aktualnie uprawianych odmianach buraka, wskaźnik ulistnienia (stosunek masy liści do masy korzeni) wynosi przeciętnie 0,6 czyli 60 proc. w stosunku do masy korzeni. Oznacza to, że przy plonie korzeni w wysokości 60-80 t/ha, pozostaje na polu 36-48 t świeżej masy liści, zaś w przeliczeniu na ich suchą masę 5-7 t/ha.

Przeciętna zawartość makro- i mikroelementów w przeliczeniu na suchą masę liści buraka cukrowego

Makroelementy

Zawartość w kg/t Mikroelementy

Zawartość w g/t

Azot (N)

Fosfor (P2O5)

Potas (K2O)

Wapń (CaO)

Magnez (MgO)

Sód (Na2O)

27

5,8

35

16

7,4

2

Bor (B)

Miedź (Cu)

Cynk (Zn)

Mangan (Mn)

Żelazo (Fe)

Molibden (Mo)

30

8,5

38

98

240

0,6

 

Biorąc pod uwagę plon suchej masy liści i podaną w tabeli zawartość poszczególnych składników, wnosimy do gleby (w kg po mineralizacji liści): 135-189 N; 29-41 P2O5; 175-245 K2O; 80-112 CaO; 37-52 MgO i 10-14 Na2O, zaś z mikroelementów (w g): 150-210 B; 42-60 Cu; 190-266 Zn;  490-686 Mn; 1200-1680 Fe i  3-4,2 Mo. Są to znaczne ilości, często na poziomie, a nawet powyżej średniej dawki obornika.

Pocięte liście powinny być dobrze i w miarę późno wymieszane z glebą

Podczas kombajnowego zbioru korzeni, liście wraz z główkami,  powinny być pocięte i równomiernie rozrzucone na polu. Następnie należy je dobrze wymieszać z glebą kultywatorem lub broną talerzową, na głębokość 6-8 cm, po czym (przy uprawie roślin jarych), w miarę późno (listopad – grudzień) przyorać. Chodzi głównie o to by w niższych temperaturach zahamować proces mineralizacji i ewentualne straty azotu w wyniku  wymywania.

Nie zaleca się zbyt głębokiego przyorywania liści (maksymalnie do 18 cm), zwłaszcza na zwięźlejszych glebach, by nie tworzyć warunków beztlenowych, sprzyjających zakiszeniu przyoranej biomasy. Wytworzone w takich warunkach kwasy organiczne, mogą bowiem niekorzystnie oddziaływać na wschody i przebieg wegetacji młodych siewek roślin następczych oraz wpływać negatywnie na właściwości gleby. Chodzi tu zwłaszcza o jej strukturę i związane z tym stosunki powietrzno-wodne.

Nie wysiewaj po burakach jęczmienia browarnego i roślin strączkowych

W stanowisku po burakach cukrowych bywa często wysiewana późną jesienią pszenica ozima, ewentualnie przewódkowe odmiany pszenic jarych. Jest to także bardzo dobre stanowisko dla roślin jarych, w tym kukurydzy i warzyw, z wyjątkiem buraka ćwikłowego. Ryzykowna jest natomiast uprawa jęczmienia browarnego, głównie ze względu na nadmiar azotu, co może skutkować jego wyleganiem oraz wzrostem zawartości niepożądanego białka w ziarnie.  Niewskazane ze względów ekonomicznych (niewykorzystany azot) są też rośliny strączkowe.

Mineralizacja i uwalnianie składników pokarmowych z przyoranych liści, zależy w dużym stopniu od przebiegu temperatur i  odbywa się zwykle w największym nasileniu, w maju i czerwcu. Wówczas rośliny następcze wykorzystują w znacznej ilości te składniki, przy czym w większym stopniu o dłuższym okresie wegetacji, np. kukurydza i niektóre warzywa.

Przyjmuje się, iż azot z liści buraka wykorzystywany jest w większym stopniu niż z obornika, zaś w mniejszym (średnio o 40 proc.), niż z nawozów mineralnych, podczas gdy fosfor i potas w podobnym stopniu z liści buraka i nawozów mineralnych. Przyorane liście zwiększają też w kolejnych latach zawartość związków próchnicznych w glebie, co korzystnie oddziałuje na jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. W konsekwencji poprawiają żyzność i urodzajność gleb, nawet w 2-3 letnim okresie od ich wniesienia, a więc podobnie jak po przyoraniu obornika.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.