fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRKonieczna zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody

Konieczna zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody

W związku z licznymi skargami od rolników, których uprawy są niszczone bądź uszkadzane w znacznym stopniu przez ptaki chronione samorząd rolniczy postuluje do  do Ministra Klimatu i Środowiska o  zmianę przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody, jak również odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Zarząd KRIR zawnioskował o wydanie rozporządzenia zgodnie powyższą delegacją ustawową i wskazanie, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w gospodarstwach rolnych przez żurawie, gęsi, kormorany i łabędzie, podlegające ochronie gatunkowej.

Prowadzenie działalności rolniczej wymaga współdziałania z przyrodą i niezaprzeczalnie jest od niej uzależnione. Jednocześnie, każdy rolnik stara się nie szkodzić naturze, a mimo wszystko nieustannie zmaga się często z różnego rodzaju ograniczeniami. Zmaga się nie tylko z chwastami, chorobami czy szkodnikami, lecz także coraz bardziej inwazyjnymi dzikimi zwierzętami i ptakami, które powodują olbrzymie straty dla gospodarstwa. Rolnik sam nie ma możliwości prawnych na ochronę własnych upraw na swoim polu przed dziką zwierzyną. Coraz częściej szkody powodowane są m.in. dzikie ptactwo, takie jak: żurawie, gęsi gęgawy, kormorany oraz łabędzie. Występują one szczególnie w miejscach, na których odpoczywają podczas sezonowych przelotów oraz w miejscach lęgowisk. Ponadto, szkody pojawiają się, kiedy ptaki zimują na terenach nadrzecznych, jeziornych, a żerują na polach okolicznych rolników – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak podkreśla KRIR zgodnie z art. 126 ust. 12 ustawy o ochronie przyrody, Rada Ministrów ma możliwość określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w art. 126 ust. 1 gatunki ochrony zwierząt chronionych wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa, kierując się potrzebą utrzymania ochrony gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem i wyrządzających szkody w gospodarce człowieka.

Zgodnie z ta delegacją ustawową izby rolnicze wnioskują o wydanie stosowanego rozporządzenia  i wskazanie, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w gospodarstwach rolnych przez żurawie, gęsi, kormorany i łabędzie, podlegające ochronie gatunkowej. Jednocześnie chcą zmiany przepisów powszechnie obowiązujących, w tym § 9 rozporządzenia ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183, z późn. zm.), poprzez wskazanie, że  w przypadku  gatunków zagrażających racjonalnej gospodarce rolnej, w tym rybackiej możliwa jest  częściowa redukcja populacji tych gatunków.  Według KRIR Redukcja taka mogłaby być wykonywana na podstawie zezwoleń i pod nadzorem odpowiednich  organów ochrony przyrody.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.