fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRKiedy zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?

Kiedy zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?

Krajowa Rada Izb Rolniczych pyta ministra rolnictwa Grzegorza Pudę  kiedy  zostanie przekazany do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Niestety na razie ministerstwo nie odpowiada.

– Z uzyskanych przez samorząd rolniczy informacji wynika, że w resorcie rolnictwa prowadzone są prace nad nowelizacją ww. ustawy, jednak dotychczas nie dotarł do nas oficjalny projekt, do którego można odnieść się zgłaszając uwagi. Temat emerytur rolniczych jest jednym z najczęściej poruszanych zagadnień podczas spotkań samorządu rolniczego. Ze wszystkich województw otrzymujemy wnioski dotyczące konieczności zmiany systemu emerytalnego rolników, również na posiedzeniach Krajowej Rady Izb Rolniczych systematycznie podnoszony jest ten problem – mówi Wiktor Szmulewicz , prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wśród najważniejszych postulatów zgłaszanych przez rolników KRIR wymienia uniezależnienie przyznania pełnego prawa do emerytury rolniczej od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej i wyzbycia się prawa własności (posiadania) gospodarstwa rolnego, ujednolicenie przepisów dotyczących osób przechodzących na emeryturę, mających okresy składkowe w ZUS i KRUS – łączenie okresów składkowych w obu systemach emerytalnych emerytura w takich przypadkach powinna być wyliczona proporcjonalnie do okresów składkowych w każdym z systemów emerytalnych oraz zróżnicowanie wysokości emerytury zależnie od wysokości płaconych stawek składek emerytalno-rentowych.

Jednym z najczęściej powtarzających się rolniczych postulatów jest też przywrócenie wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, przy zachowaniu pełnej wysokości emerytury.

Zdaniem KRIR  rolnicy pobierający emeryturę z KRUS powinni mieć prawo do leczenia sanatoryjnego z KRUS.

4 KOMENTARZE

  1. Żona jest na emeryturze z KRUS jest chora i nie może skorzystać z sanatorium z Krusu,pogięło ją z robo ty.POzatym emerytury rolnicze są głodowe. ,,Pozdrawiam” Pawlaka który przez lata utrzymywał rolników w biedzie.

      • Do Zus… można płacić Zus przy takich stawkach, jak są dzisiaj ,za pszenicę, jestem nawet za !!. Niech narzucą z góry, że np pszenica nie może być tańsza niż 100zł/q. Od 25 lat cena pszenicy wacha się na poziomie 60 zł/q z tym, że saletra w tamtych czasach kosztowała tyle samo co pszenica a dzisiaj !!! Krus był wtedy naliczany ok 250 zł od rolnika i była głodowa emerytura a teraz ponad 400 + od ilości ha i dalej jest głodowa przy tej samej stawce od lat za pszenicę. Ale rolnika można kopać. On się i tak podniesie…
    • Żona nie może skorzystać z sanatorium KRUS, bo jeżdżą pseudorolnicy z jednym hektarem !!! Byłam już 3 razy. Niestety z mojego dolnośląskiego Krusu muszę czekać rok zanim napiszę znów wniosek na nowe sanatorium. W innych regionach Polski tego nie ma. Jeżdżą ludzie co roku i ci pseudorolnicy zajmują miejsce min. pańskiej żony. Zostaje nam tylko rehabilitacja stacjonarna, która jest dobra dla emerytów a nie ludzi pracujących. Chodząc na rehabilitację stacjonarną nie można się przeciążać, tylko jak to zrobić będąc w domu ??? Po prostu się nie da

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.