Jaki mandat za jazdę maszynami rolniczymi bez świateł?

Do obowiązku włączania świateł mijania w samochodach w dzień wszyscy już właściwie przywykli. Jednakże w przypadku poruszania się maszynami  rolniczymi nie jest to takie oczywiste i sporo ich użytkowników ten obowiązek ignoruje. Jakie są zatem konsekwencje finansowe tego typu zaniedbana?

Zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy sprawdzić, czy po doczepieniu maszyny typu kultywator czy siewnik ciągnik jest dobrze oznakowany i widoczny, zarówno w dzień jak i podczas poruszania się po zmroku.

Na podstawie art 45. 1 ust 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz przyczepa przeznaczona do łączenia z tymi pojazdami są zbudowane, wyposażone i utrzymane tak, aby światło barwy białej, widoczne z przodu pojazdu, i barwy czerwonej, widoczne z tyłu pojazdu – jeżeli część wystaje poza boczny obrys pojazdu na odległość większą niż 40 cm od zewnętrznych krawędzi powierzchni świetlnych przednich lub tylnych świateł pozycyjnych.

Dodatkowo Kodeks drogowy, zawarty w ustawie Prawo o ruchu drogowym (dział III art. 66) precyzyjnie określa, że każdy pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych na przykład przez doczepione z tyłu kultywatory, czy brony, także jest wykroczeniem. Nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez osobę wykonującą roboty lub inne czynności na drodze wyniesie nas 150 zł i 3 pkt karne. Powyższe stawki obowiązują jeszcze do końca roku, ponieważ planowo od 1 stycznia ma wejść nowy taryfikator i mandaty mogą urosnąć bardzo znacząco.

Rolnik powinien też pamiętać, że wszystkie elementy urządzeń wystające poza obrys maszyny rolniczej powinny być widocznie oznakowane naprzemiennie pasami o barwie białej i czerwonej. Można zakupić też specjalne tablice przeznaczone do oznakowania ładunków ponadgabarytowych.

2 KOMENTARZE

  1. Witam, pierwszy raz na portalu. Jak widzę że sponsorem jest Orlen znaczy się że reprezentuje pisowską propagandę. Dziękuję i wychodzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności