fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRDolnośląska Izba Rolnicza: nie odralniajmy gruntów

Dolnośląska Izba Rolnicza: nie odralniajmy gruntów

Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej konieczne jest ograniczenie niekontrolowanej i nieuzasadnionej względami społeczno-gospodarczymi galopującej zmiany przeznaczenia gruntów  na cele nierolnicze i nieleśne przez samorządy .

– Na terenie Dolnego Śląska zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, sporządzonych przez gminy na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym oraz z dnia 27 marca  2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmieniły przeznaczenie 41 642 ha na cele nierolnicze a projektach widzimy kolejne tysiące hektarów, które chce się pozbawić rolniczego charakteru – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

W ocenie DIR ubytek gruntów, które sukcesywnie wyłączane są z produkcji rolniczej jest wysoce szkodliwy dla producentów rolnych oraz ogółu społeczeństwa, prowadząc wprost do osłabienia potencjału dolnośląskiego rolnictwa i osłabienia bezpieczeństwa żywnościowego regionu i kraju. Jak podkreśla Izba, prowadzenie produkcji rolnej na obszarach, których dotychczasowa funkcja rolna została zmieniona miejscowym planie, wiąże się z szeregiem ograniczeń, narażając tym samym producentów rolnych na powstawanie sytuacji konfliktowych z mieszkańcami nowych osiedli, które niejednokrotnie są przedmiotem postępowań prowadzonych przez organy ścigania.

– Dolnośląska Izb Rolnicza docenia troskę władz samorządów lokalnych odpowiedzialnych za politykę rozwoju gmin. Jednakże mając na uwadze zachowanie równomiernego rozwoju regionu, walorów przyrodniczych i środowiskowych, ale też potencjału produkcji rolniczej na Dolnym Śląsku, jednostki samorządu terytorialnego powinny w pierwszej kolejności przeznaczać na cele nierolnicze nieużytki, a dopiero w razie ich braku inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej – podsumowuje Leszek Grala.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.