Samorząd rolniczy: odrolnienie gruntów dobrych klas jest nieetyczne

fot. mw

Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o objęcie szczególną ochroną dobrych klas ziem rolnych (I-III klasa). Zdaniem rolników postępujące inwestycje w Polsce coraz bardziej wchodzą w tereny rolnicze.

Według samorządu rolniczego raz wydana zgoda na odrolnienie gruntów dobrej klasy bonitacyjnej nigdy nie przywróci tych gruntów do produkcji rolnej.

Wobec rosnącej liczby ludności i głodu na świecie, Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że wyrażanie zgody na odrolnienie gruntów klas I-III jest głęboko nieetyczne.

– Wyżywienie ludzi zależy od dostępności ziemi rolnej, która jest dobrem niepomnażalnym, a jedynym sposobem zwiększenia produkcyjności jest zwiększenie stopnia wykorzystania sił biologicznych ziemi, co obecnie często jest nie do osiągnięcia choćby ze względu na zmiany klimatyczne (np. susze, nawałnice) a także względy prawne (założenia Zielonego Ładu, odłogowanie gruntów) – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności