fbpx

Samorząd rolniczy: odrolnienie gruntów dobrych klas jest nieetyczne

Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o objęcie szczególną ochroną dobrych klas ziem rolnych (I-III klasa). Zdaniem rolników postępujące inwestycje w Polsce coraz bardziej wchodzą w tereny rolnicze.

Według samorządu rolniczego raz wydana zgoda na odrolnienie gruntów dobrej klasy bonitacyjnej nigdy nie przywróci tych gruntów do produkcji rolnej.

Samasz loteria - baner

Wobec rosnącej liczby ludności i głodu na świecie, Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że wyrażanie zgody na odrolnienie gruntów klas I-III jest głęboko nieetyczne.

– Wyżywienie ludzi zależy od dostępności ziemi rolnej, która jest dobrem niepomnażalnym, a jedynym sposobem zwiększenia produkcyjności jest zwiększenie stopnia wykorzystania sił biologicznych ziemi, co obecnie często jest nie do osiągnięcia choćby ze względu na zmiany klimatyczne (np. susze, nawałnice) a także względy prawne (założenia Zielonego Ładu, odłogowanie gruntów) – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.