fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinBłyszczka jarzynówka żeruje w buraku cukrowym

Błyszczka jarzynówka żeruje w buraku cukrowym

Błyszczka jarzynówka żeruje w buraku cukrowym i powoduje uszkodzenia blaszek liściowych na plantacji. Trudno zauważyć szkodnika, ponieważ szkodliwe gąsienice są aktywne w nocy.

Wysoka temperatura, która obecnie panuje sprzyja rozwojowi błyszczki jarzynówki (Autographa gamma L.). Najwięcej osobników tego agrofaga występuje na obrzeżach plantacji, bądź plackowato na polach z uprawa buraka cukrowego.

Gąsienice mają barwę od zielonej do jasnożółtej oraz posiadają trzy pary odnóży. W dzień ciężko je znaleźć na liściach buraka cukrowego ze względu na kolor, a także fakt, iż w tym czasie chowają się w zakamarkach roślin. Dobrym sposobem sprawdzenia czy agrofag jest obecny jest energiczne potrząsanie rośliny.

Gdy na danym obszarze występuje masowo powstają tzw. gołożery, czyli miejsca pozbawione całkowicie lub częściowo blaszki liściowej, Żerowanie tego szkodnika może powodować spadek plonu korzenia nawet o 15 proc.

Próg szkodliwości błyszczki jarzynówki w buraku cukrowym

8-10 gąsienic/m2, bądź 10 gąsienic na 5 roślinach.

Obecnie nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin do walki z tym szkodnikiem. Na obniżenie liczebności błyszczki jarzynówki wpływają preparaty zarejestrowane do walki np. z mszycą, która nadal licznie występuje.

Wczesny ranek, bądź wieczór to najlepszy czas na wykonanie zabiegu opryskiwania przeciwko szkodnikom, ponieważ temperatura podczas zabiegu nie powinna przekraczać 20°C. W walce z błyszczką jarzynówką, warto również zwalczać chwasty, ponieważ to na nich błyszczka lubi się rozmnażać.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.