fbpx

Chwastnica jednostronna. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Chwastnica jednostronna to pospolity chwast kukurydzy, słonecznika, soi, ziemniaków, buraków, warzyw i zbóż jarych. To gatunek wskaźnikowy gleb ciepłych, szybko nagrzewających się i zasobnych w azot.

Chwastnica jednostronna Echinochloa crus-galli, ang.:  cockspur grass, barnyardgrass, potocznie: proso jednostronne, kurze proso, kurza trawa, proso japońskie, prosówka, proso dzikie. Rodzina: Poaceae (wiechlinowate). Roślina roczna, jara. Wschodzi wiosną. Kwitnie od lipca do września. Wysokość źdźbła 30-90 cm. Rozmnażanie z ziarniaków. Produktywność jednej rośliny to 200 -1 tys. ziarniaków, które zachowują żywotność 3 do 7 lat.

Występowanie i szkodliwość

Pospolity chwast kukurydzy, słonecznika, soi, ziemniaków, buraków, warzyw i zbóż jarych.

Ekonomiczny próg szkodliwości tego gatunku w kukurydzy i burakach wynosi 5 roślin na 1 m2, natomiast w innych roślinach rolniczych, przyjmuje się że próg ten wynosi 3-6 roślin na 1 m2.

Czy wiesz, że

Nasiona chwastnicy jednostronnej, rozprzestrzeniane są za pośrednictwem zwierząt, takie zjawisko nosi nazwę zoochorii. Masowo kiełkują dopiero w momencie, gdy gleba ogrzeje się do temperatury min. 10-15°C. Chwastnica jednostronna jest gatunkiem wskaźnikowym gleb ciepłych, szybko nagrzewających się i zasobnych w azot. Jest rośliną typu C4 czyli przeprowadza fotosyntezę blisko dwukrotnie wydajniej, niż większość naszych rodzimych gatunków, które charakteryzują się fotosyntezą typu C3.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.