fbpx

Słodyszek nalatuje na rzepak ozimy

Lokalnie, w wielu miejscach w Polsce rozpoczął się nalot słodyszka rzepakowego. Warto sprawdzić czy i na Twojej plantacji jest problem z tym szkodnikiem.

Słodyszek rzepakowy nalatuje na plantacje w zasadzie od momentu pąkowania rzepaku. Zazwyczaj przypada to na okres, gdy na pędzie głównym rzepaku pąki kwiatowe zaczynają się od siebie oddzielać. W różnych latach może to wyglądać inaczej. Zdarzają się lata, gdy słodyszek zaczyna nalatywać dużo później. Dopiero, gdy na pędach bocznych następuje intensywny rozwój paków kwiatowych.

W tym roku słodyszek zaczął nalatywać na plantacje dość wcześnie. Okres jego nalotu rozpoczął się w momencie, gdy pąki kwiatowe na pędzie głównym zaczęły się oddalać od siebie, z kolei pąki kwiatowe na pędach bocznych jeszcze są zwarte i zamknięte. Tak wczesny termin nalotu słodyszka jest związany z temperaturą powietrza. Słodyszek chętnie nalatuje na rzepak, gdy oprócz fazy pąkowania, temperatura powietrza wynosi od około 15°C. Są to idealne warunki dla żerowania tego chrząszcza.

Próg ekonomicznej szkodliwości słodyszka rzepakowego

Dla słodyszka wyznaczono dwa progi ekonomicznej szkodliwości. Progi te są związane z fazą rozwojową rzepaku.

W przypadku fazy BBCH 50-52, czyli na pędzie głównym rzepaku pąki kwiatowe są jeszcze zamknięte w liściach aż do momentu, gdy wydostają się z nich – próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1 chrząszcz na roślinie.

Jeżeli rzepak jest w wyższej fazie rozwoju, tj. w fazie BBCH 53-59 – próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 3-5 chrząszczy na roślinie.

Słodyszka można zwalczyć przy użyciu środków owadobójczych zawierających np. cypermetrynę, acetamipryd, acetamipryd + lambdę-cyhalotrynę czy tau-fluwalinat.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.