fbpx
Strona głównaPolecamyZmiana przepisów BHP przy obsłudze zwierząt gospodarskich

Zmiana przepisów BHP przy obsłudze zwierząt gospodarskich

Resort rolnictwa opracował nowy projekt rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pacy przy obsłudze zwierząt gospodarskich.

Jak ustaliliśmy zmiana rozporządzenia ma na celu  przede wszystkim aktualizację zagadnień dotyczących BHP.

Dodano w niej zasady związane z obsługą zwierząt futerkowych, jeleniowatych oraz strusi, które zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich. Zawarto tam również przepisy uwzględniające nowe technologie produkcji, w szczególności w gospodarstwach ekologicznych, prowadzących hodowlę wolnowybiegową lub chów bydła mięsnego w dużych stadach na terenach otwartych oraz bezpieczeństwo pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród, przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami.

W projekcie uwzględniono wymagania dotyczące nowo budowanych lub przebudowywanych pomieszczeń inwentarskich w zakresie zabezpieczeń przed samoczynnym zamykaniem drzwi, zabezpieczeniem otworów stropowych na poddaszach oraz zabezpieczeń dotyczących przykrycia kanałów odprowadzających gnojówkę i gnojowice. Szczegółowo określono również sposób obsługi zwierząt uznanych za niebezpieczne oraz zwierząt utrzymywanych w systemie otwartym oraz zakres instruktażu pracowników przy obsłudze zwierząt – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: MRiRW

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.