Zalane pola w zachodniopomorskim

Nie mają w tym roku powodów do zadowolenia rolnicy z województwa zachodniopomorskiego. Straty w uprawach spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne są ogromne.

– Sytuacja jest dramatyczna – pola są zalane, w konsekwencji wszystkich upraw nie można zebrać, a jeśli już coś uda się skosić, to plon jest słabej jakości. Ilość opadów na metr kwadratowy już przekroczyła stan roczny. Są powiaty, gdzie dzienna ilość opadów wynosi 30-50 litrów na metr kwadratowy – informuje Zachodniopomorska Izba Rolnicza.

Od czerwca wojewoda zachodniopomorski  powołał 29 zespołów szacujących szkody spowodowane deszczami i podtopieniami w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na terenie Zachodniopomorskiego. Najwięcej komisji powołano w powiecie stargardzkim (w 7 gminach), goleniowskim (w 4 gminach) oraz w pyrzyckim (w 3 gminach) i choszczeńskim (w 3 gminach). Do urzędu wpływają kolejne wnioski o powołanie komisji – są rozpatrywane na bieżąco.

Samorząd rolniczy  mając na uwadze utrzymanie stabilizacji ekonomicznej gospodarstw proponuje przygotowanie procedur umożliwiających zapewnienie stabilizacji finansowej poprzez m.in. wypłaty minimum 70% zaliczek w poczet płatności obszarowych w październiku br.

Źródło: ZIR