fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinDługotrwałe opady deszczu uniemożliwiają dotrzymania terminów agrotechnicznych

Długotrwałe opady deszczu uniemożliwiają dotrzymania terminów agrotechnicznych

Jesień to ważny okres zbiorów i siewów oraz szeregu innych prac polowych, takich jak nawożenie, zabiegi pielęgnacyjne czy ochrona herbicydowa. To czas przygotowania gleby i upraw do spoczynku zimowego. Mokra gleba i ciągłe opady deszczu (w wielu miejscach nawet 100 l/m kw. na dobę!) uniemożliwiają wjazd kombajnów w pole, a w efekcie ich przejazdów tworzą się koleiny, często wypełnione wodą.

Problemem jest zbiór późnych odmian ziemniaków oraz kukurydzy. Długotrwałe opady deszczu monitorowane w ostatnim okresie przyczyniają się do gnicia bulw ziemniaka wskutek wystąpienia zarazy ziemniaczanej. Problemem są również zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno. Podczas zbioru namoknięte kolby kukurydzy zaklejają sita, a ziarno może charakteryzować się złą jakością i być zagrzybione. Przedłużające się opady deszczu mogą również być realnym problemem dla zbioru buraków cukrowych. Problemem może stać się także niższa cena buraków cukrowych wynikająca z niższej polaryzacji cukru.

Pogoda obfitująca w ciągłe opady deszczu sprawia, że wielu prac polowych nie można wykonać, na przykład aplikacji nawozów naturalnych i organicznych czy nawozów mineralnych. Utrudniony wjazd w pole uniemożliwia przeprowadzenie zabiegów ochronnych, co pozwoliłoby ograniczyć występowanie chorób czy szkodników. W wielu przypadkach uniemożliwione jest wykonanie zabiegów ochrony herbicydowej. Późne siewy pszenicy mogą być utrudnione, gdyż w wielu miejscach na polu stoi woda. Problemem stają się również oziminy, które przy nadmiernych opadach deszczu żółkną i wymakają.

Nadmierna wilgotność gleby i powietrza oraz brak odpowiedniej ilości tlenu w glebie sprzyja rozwojowi grzybów chorobotwórczych, głównie z rodzaju Fusarium, które między innymi porażają korzenie zarodkowe i właściwe. Widoczna jest zgorzel siewek. Może to skutkować niższą obsadą roślin na polu. Rozwijają się grzyby powodujące paskowaną septoriozę liści oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.