Wirtualna wizyta na Polach Klasy S

W związku z epidemią koronawirusa i obostrzeniami fitosanitarnymi firma Syngenta zaprosiła w tym sezonie rolników w dniu 10 czerwca na wirtualną wizytę na Pola Klasy S. Zainteresowani mogą w każdej chwili obejrzeć na kanale YouTube efekty pracy specjalistów firmowych z 6 lokalizacji w Polsce.

Głównym miejscem, w którym realizowano wirtualny pokaz Pola Klasy S, było gospodarstwo Państwa Michalczyków w miejscowości Rogoźno-Zamek położone w województwie kujawsko-pomorskim. Na glebach bielicowych klasy IVa i IVb uprawia się tutaj pszenice jakościowe, rzepak i kukurydzę.

Jesienne zabiegi odchwaszczania pszenicy ozimej i jęczmienia preparatem Boxer (2l/ha) z dodatkiem pendimetaliny (600g/ha) i DFF (60g) okazały się bardzo skuteczne i nie było potrzeby stosowania poprawek wiosennych. Duże wyzwanie stanowiła regulacja łanu zbóż w warunkach zimnej i suchej wiosny. Specjaliści z Syngenty przestrzegają  z rezygnacji zabiegów regulacyjnych i zalecają dobranie dawki do konkretnego pola. W pszenicy i jęczmieniu ozimym  wykonano 2 zabiegi – w fazie BBCH 30/31 i na liść flagowy, aby skrócić dokłosie.

Wyjątkowo długa i ciepła jesień sprzyjała presji chorób, a wyjątkowo łagodna zima i wczesna wiosna spowodowały szybsze ruszenie wegetacji. W porównaniu do roku ubiegłego zaobserwowano na pszenicy większe porażenie chorobami  łamliwości podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozą paskowaną liści.

Nowości odmianowe pszenic ozimych na nadchodzący sezon

SY  Landrich – odmiana wczesna z grupy jakościowej A o silny wigorze jesiennym i mocnej krzewistości. Polecana na gleby suche, mozaikowe do opóźnionych zasiewów po burakach i kukurydzy. Odmiana niska o wysokiej odporności na wyleganie, małej podatności na choroby, wysokiej zimotrwałości (5) i bardzo dobrych parametrach jakościowych ziarna.

SY Yukon – późna wysokoplonująca odmiana o wysokiej zawartości białka i wysokiej zimotrwałości (5). Tolerancyjna na suszę i zakwaszenie gleby. Polecana na słabsze stanowiska.

SY Dubaj – odmiana zimotrwała, zdrowa o grubym ziarnie i doskonałym wyrównaniu i gęstości ziarna, Również dedykowana na gleby słabsze.

Hybrydy jęczmienia ozimego 3-ciej generacji

Na szczególną uwagę zasługują 2 odmiany o kłosie 6-cio rzędowym z przeznaczeniem na paszę – SY Baracooda oraz SY Galileoo. Są to odmiany 3-ciej generacji, które wyróżnia wyższy plon, stabilniejsze dokłosie, bardziej wyrównane ziarno, wyższa MTN (Baracooda).  Zostały zarejestrowane w 2018 roku w Niemczech. Można je uprawiać na terenie całego kraju, również na glebach słabszych o uregulowanym odczynie.

Rzepak ozimy

Ubiegłoroczna jesień  z suszą w okresie siewów i wysokimi temperaturami, które panowały do końca pierwszej dekady września, była dużym wyzwaniem dla rzepaku. Jednak łagodna zima sprawiła, że praktycznie wszystkie rośliny rzepaku przezimowały. Wegetacja na tle wielolecia ruszyła o 2-3 tygodnie wcześniej. Wiele rzepaków ucierpiało ze względu na kwietniową suszę i silne przymrozki, co spowodowało pękanie łodyg i naturalny zrzut łuszczyn.

Oprócz sprawdzonych odmian SY Florida i SY Iowa w nadchodzącym sezonie do oferty nasiennej rzepaku zostały włączone odmiany SY Aganos i SY Alibaba.

SY Aganos w latach 2018 i 2019 uzyskał świetne wyniki plonowania – 125 % w stosunku do wzorca. Odmiana o świetnej zimotrwałości z godnym podkreślenia profilem zdrowotnościowym, tolerancją na wirusa żółtaczki rzepy oraz Phomę (gen RLM 7).

SY Alibaba wyróżnia  wysoka tolerancja na kiłę kapustnych i szybki wzrost w warunkach wiosennych.

Podsumowując należy podkreślić, że w tym roku z uwagi na łagodną zimę i brak przemrożeń dużym problemem były samosiewy ziemniaków w uprawach jarych. Skutecznym rozwiązaniem w kukurydzy jest preparat Lumax w dawce 4l/ha.

Wojciech Suwara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności