W związku z epidemią koronawirusa i obostrzeniami fitosanitarnymi firma Syngenta zaprosiła w tym sezonie rolników w dniu 10 czerwca na wirtualną wizytę na Pola Klasy S. Zainteresowani mogą w każdej chwili obejrzeć na kanale YouTube efekty pracy specjalistów firmowych z 6 lokalizacji w Polsce.
Głównym miejscem, w którym realizowano wirtualny pokaz Pola Klasy S, było gospodarstwo Państwa Michalczyków w miejscowości Rogoźno-Zamek położone w województwie kujawsko-pomorskim. Na glebach bielicowych klasy IVa i IVb uprawia się tutaj pszenice jakościowe, rzepak i kukurydzę.
Jesienne zabiegi odchwaszczania pszenicy ozimej i jęczmienia preparatem Boxer (2l/ha) z dodatkiem pendimetaliny (600g/ha) i DFF (60g) okazały się bardzo skuteczne i nie było potrzeby stosowania poprawek wiosennych. Duże wyzwanie stanowiła regulacja łanu zbóż w warunkach zimnej i suchej wiosny. Specjaliści z Syngenty przestrzegają z rezygnacji zabiegów regulacyjnych i zalecają dobranie dawki do konkretnego pola. W pszenicy i jęczmieniu ozimym wykonano 2 zabiegi – w fazie BBCH 30/31 i na liść flagowy, aby skrócić dokłosie.
Wyjątkowo długa i ciepła jesień sprzyjała presji chorób, a wyjątkowo łagodna zima i wczesna wiosna spowodowały szybsze ruszenie wegetacji. W porównaniu do roku ubiegłego zaobserwowano na pszenicy większe porażenie chorobami łamliwości podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozą paskowaną liści.
Nowości odmianowe pszenic ozimych na nadchodzący sezon
SY Landrich – odmiana wczesna z grupy jakościowej A o silny wigorze jesiennym i mocnej krzewistości. Polecana na gleby suche, mozaikowe do opóźnionych zasiewów po burakach i kukurydzy. Odmiana niska o wysokiej odporności na wyleganie, małej podatności na choroby, wysokiej zimotrwałości (5) i bardzo dobrych parametrach jakościowych ziarna.
SY Yukon – późna wysokoplonująca odmiana o wysokiej zawartości białka i wysokiej zimotrwałości (5). Tolerancyjna na suszę i zakwaszenie gleby. Polecana na słabsze stanowiska.
SY Dubaj – odmiana zimotrwała, zdrowa o grubym ziarnie i doskonałym wyrównaniu i gęstości ziarna, Również dedykowana na gleby słabsze.
Hybrydy jęczmienia ozimego 3-ciej generacji
Na szczególną uwagę zasługują 2 odmiany o kłosie 6-cio rzędowym z przeznaczeniem na paszę – SY Baracooda oraz SY Galileoo. Są to odmiany 3-ciej generacji, które wyróżnia wyższy plon, stabilniejsze dokłosie, bardziej wyrównane ziarno, wyższa MTN (Baracooda). Zostały zarejestrowane w 2018 roku w Niemczech. Można je uprawiać na terenie całego kraju, również na glebach słabszych o uregulowanym odczynie.
Rzepak ozimy
Ubiegłoroczna jesień z suszą w okresie siewów i wysokimi temperaturami, które panowały do końca pierwszej dekady września, była dużym wyzwaniem dla rzepaku. Jednak łagodna zima sprawiła, że praktycznie wszystkie rośliny rzepaku przezimowały. Wegetacja na tle wielolecia ruszyła o 2-3 tygodnie wcześniej. Wiele rzepaków ucierpiało ze względu na kwietniową suszę i silne przymrozki, co spowodowało pękanie łodyg i naturalny zrzut łuszczyn.
Oprócz sprawdzonych odmian SY Florida i SY Iowa w nadchodzącym sezonie do oferty nasiennej rzepaku zostały włączone odmiany SY Aganos i SY Alibaba.
SY Aganos w latach 2018 i 2019 uzyskał świetne wyniki plonowania – 125 % w stosunku do wzorca. Odmiana o świetnej zimotrwałości z godnym podkreślenia profilem zdrowotnościowym, tolerancją na wirusa żółtaczki rzepy oraz Phomę (gen RLM 7).
SY Alibaba wyróżnia wysoka tolerancja na kiłę kapustnych i szybki wzrost w warunkach wiosennych.
Podsumowując należy podkreślić, że w tym roku z uwagi na łagodną zimę i brak przemrożeń dużym problemem były samosiewy ziemniaków w uprawach jarych. Skutecznym rozwiązaniem w kukurydzy jest preparat Lumax w dawce 4l/ha.
Wojciech Suwara